Zeman má dvě ochranky, ale zachraňovat se musel sám

Praha - Nově zvolený prezident Miloš Zeman už sice má oficiální prezidentskou ochranku, nicméně zatím se v jeho bezprostřední blízkosti vyskytují jen lidé ze soukromé bezpečnostní agentury, která ho hlídala po celou volební kampaň. Ale právě mužům z prezidentské ochranné služby už včera Zeman vytkl, že mu nepomohli, když v České televizi zakopl na schodech a téměř upadl. A to přesto, že bodyguardi-policisté zatím nemají možnost pohybovat se těsně kolem Miloše Zemana, protože preferuje ochránce ze soukromé agentury.

Nově zvolený prezident si chtěl jít zakouřit, jeho soukromý osobní strážce ale zaváhal a Zeman klopýtl na schodech. Zachránilo ho křeslo. První výtka mířila k jeho poradcům, kteří mu měli říct, že je před ním schod. „Naštěstí jsem se zachránil, děkuji všem, kdo mně nepomohli,“ komentoval situaci Zeman. Ve studiu pak chybu vytýkal bodyguardům-policistům. „Jako na první začátek práce této ochranky to není zrovna nejslavnější,“ řekl Zeman na adresu policejní ochrany.

První prezidentské interview s Milošem Zemanem

Okamžikem zvolení dostává prezident ochranku, už ji tedy máte?

„Já ani nemám tušení, zjistil jsem pouze, když jsem přicházel k vám do studia, že jsem zakopnul na vašich schodech a nikdo z ochranky mě nezachránil, tedy musel jsem se zachránit sám. Na rozdíl od Fidela Castra, pane Moravče, jsem neupadnul a neskončil v nemocnici, ale na první začátek této ochranky to není zrovna nejslavnější.“


  • Rozhovor s Milošem Zemanem
    Rozhovor s Milošem Zemanem zdroj: ČT24
  • Tlačenice ve štábu Miloše Zemana
    Tlačenice ve štábu Miloše Zemana autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24

Zatímco Fidel Castro zmíněný pád v roce 2004 odnesl zlomenou rukou a naraženým kolenem, budoucí česká hlava státu vyvázla bez zranění. Přestože mu zatím osobní ochranu na základě jeho přání zajišťuje soukromá agentura a policisté se drží stranou, právě na ně mířila kritika. Při odchodu ze studia už nenechali soukromí ochránci nic náhodě, a tak Miloše Zemana drželi při sestupování se schodů, baterkou mu svítili na cestu v místech, kde nebylo dobře vidět, a hlásili jakoukoli překážku.

To, že bodyguardi-policisté zatím nemají možnost být v těsné blízkosti Miloše Zemana, je vidět i na záběru při rozhovoru pro Český rozhlas. Tam stojí v půlkruhu jen muži ze soukromé agentury. Policisté z ochranné služby vše sledují zpovzdálí.

Miloš Zeman tvrdí, že si osobní strážce vybere sám. Určitě nechce ty, kteří selhali v Chrastavě, kde na Václava Klause z airsoftové pistole vystřelil Pavel Vondrouš. „Ve své funkci se budu snažit o to, aby amatéři nezastávali důležité funkce počínaje ochrankou,“ řekl Zeman.

Muž, který vystřelil na Václava Klause
Muž, který vystřelil na Václava Klause

Podle Antonína Maněny, bývalého šéfa ochranky prezidenta Václava Havla, má Miloš Zeman právo si ochranku vybrat, neměl by ale hazardovat s bezpečnostní agenturou. Kdy si své nové osobní ochránce Miloš Zeman vybere, zatím ale říct nechce.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka