Ochrana letadel CASA nefunguje, obrana přesto smlouvu nezruší

Praha - Systém ochrany dopravních letadel CASA, známý pod zkratkou DAS, stále není plně funkční. Ministerstvo obrany přesto neuvažuje o tom, že by vypovědělo smlouvu společnosti Omnipol, která nefunkčí zařízení dodala. Vedení úřadu takový krok považuje za krajní řešení. Omnipol postoj ministerstva uvítal.

Ministerstvo vyzvalo Omnipol k jednání, jak situaci dále řešit. Obrana prý neuvažuje ani o nahrazení systému obdobným produktem jiné firmy. „O vypovězení smlouvy nyní ministerstvo obrany neuvažuje a považuje tento krok za krajní řešení. Nereálně se jeví i integrace systému vlastní ochrany od jiného dodavatele, kde by dosažení plné funkčnosti trvalo i několik let a výsledek podobné snahy je dopředu značně nejistý,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Armáda potřebuje plně funkční letouny

Jednání s Omnipolem povede první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek. „V nejbližším možném termínu chci jednat o tom, jak situaci řešit. Armáda potřebuje plně funkční a nasaditelné transportní letouny, musíme najít cestu, která nás k nim dovede,“ sdělil Picek.

Omnipol postoj ministerstva obrany přivítal. „Jednoznačné potvrzení skutečnosti, že letouny CASA jsou schopny plnit běžné úkoly, a stejně jednoznačné vyjádření, že ministerstvo obrany neuvažuje o vypovězení smlouvy na nákup strojů, umožní vést další jednání v konstruktivní atmosféře,“ reagoval generální ředitel společnosti Michal Hon. Omnipol se
podle něj snaží, aby výrobce systému závady co nejdříve odstranil.

Systém ochrany nefunguje již řadu měsíců. Poslední vojskové zkoušky byly ukončeny dnes, opět s negativním výsledkem. „Systém vykazuje stále v některých parametrech hodnoty neodpovídající specifikaci, proto také ministerstvo DAS dosud nepřevzalo a neuhradilo. Za prodlení navíc nabíhají dodavateli i nadále finanční sankce,“ uvedl Pejšek.

Bez závad se nyní uskutečnily testy hlavní části systému, která letadla chrání před naváděnými raketami. Armáda je ověřila již loni v létě v Anglii. Správně však nefunguje indikace ozáření letounu radarem nebo laserem.

„Systém detekující ozáření laserovým paprskem se na počátku zkoušek potýkal s vysokým počtem falešných poplachů. Po zásahu výrobce nastalo výrazné zlepšení, ale přesto v současném technickém stavu systém nevykazuje dostatečnou spolehlivost,“ sdělil Pejšek.

Kvůli obchodu je vyšetřována Vlasta Parkanová

Obrana tvrdí, že kvůli nefunkčnímu systému DAS nemůže španělské letouny CASA nasadit například v bojových misích. Omnipol se však brání, že jiné armády používají stejné stroje bez tohoto systému i v zahraničních bojových operacích. Běžnému využití letadel ovšem nedostatky systému nebrání. Armáda zatím na strojích CASA nalétala kolem 3  000 hodin.

Vlasta Parkanová
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Ondřej Němec

Nákup letadel CASA byl od počátku odborníky i médii kritizován jako předražený. Za nákupem letadel stál údajně silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.