Inspekce našla další nelegální sklad, na etiketách byla i Likérka Drak

Karlovy vary - V nelegálním skladu firmy Altalimo v Karlových Varech bylo 320 litrů lihovin bez potřebných dokladů. Měly etiketu Likérky Drak a Milan Kwaczek. Alkohol našla při kontrole Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která ho s okamžitou platností zakázala uvádět na trh. Inspekce sklad odhalila při pátrání po původu nelegálního alkoholu v maloobchodní síti. Kontrola se uskutečnila za asistence policistů a celníků.

Ve skladu bylo 254 kusů spotřebitelských balení lihovin s etiketou Likérky Drak a 385 kusů spotřebitelských balení lihovin s etiketou společnosti Milan Kwaczek. „K těmto lihovinám provozovatel nedisponoval povinnými nabývacími doklady a původ zboží nebyl schopen jakkoliv doložit, dále část lihovin nebyla označena výrobní šarží,“ uvedla inspekce na svém webu. Výsledky testů složení zabavených lihovin by měla mít inspekce k dispozici příští týden.

Etikety Likérky Drak se objevovaly v souvislosti s metylalkoholovou kauzou, při níž od loňského podzimu zemřely už čtyři desítky lidí. Jednatele likérky Pavla Čanigu loni na podzim vyšetřovali policisté, v listopadu ale státní zástupce jeho stíhání zastavil. V lihovinách z jeho výrobny se našel smrtící metanol. Problémy měly už i výrobky s etiketou společnosti Milan Kwaczek z Dobré na Frýdecko-Místecku. Inspekce v nich našla denaturovaný líh, který lze objevit jedině v nelegálním alkoholu.

Inspekce našla ve skladu i nealkoholické nápoje, víno, pivo, cukr, kávu a cukrářské výrobky. „Vzhledem k tomu, že v průběhu kontroly došlo k vytopení skladu a nebyly tak zajištěny dostatečné hygienické podmínky pro skladování a uvádění potravin na trh a prostory nebyly řádně zabezpečeny před pronikáním škůdců, inspekce uložila zákaz na užívání prostor,“ konstatovala SZPI.

Objevený sklad o ploše cca 1 000 m2 byl nelegální. S provozovatelem bude zahájeno správní řízení.