Klaus prý před aktivní politikou „dveře nezabouchne“

Praha - Dosluhující prezident Václav Klaus po odchodu z funkce nechce „zabouchnout dveře před aktivní politikou“. Sdělil to v rozhovoru, který otiskly dnešní regionální Deníky. Potvrdil tak, že se politice dál chce věnovat. „Mou prvotní ambicí je posadit se do mnou nedávno založeného Institutu Václava Klause, který je vybudován ve stylu amerických prezidentských knihoven, a být tedy vedle politiky. Ne přímo v politice. Ale před aktivní politikou si nechci zabouchnout dveře. Uvidíme,“ řekl Klaus.

Klaus se už dříve netajil tím, že se po skončení mandátu bude zapojovat do veřejné politiky svými analýzami, studiemi a podobně. Některé jeho poslední kroky a vyjádření, především šíře amnestie či zapojení do předvolební kampaně v první přímé prezidentské volbě, vyvolaly ale v české společnosti velké kontroverze. Hlava státu stále častěji používá vyjádření, že se ho někdo snaží zastrašit a odradit od návratu do politiky.

Kritika amnestie, kterou vyhlásil během svého novoročního projevu, je podle něj útokem, který ho má oslabit. „Jejím smyslem je zaútočit na mě právě v této chvíli před ukončením mé prezidentské funkce,“ řekl na začátku ledna v České televizi. Tehdy se domníval, že politici mají obavy z jeho dalšího působení ve veřejném životě a že se oni i média snaží veřejnost zmanipulovat, což se jim prý u „nemalé části“ lidí podařilo.

„Amnestie byla mediálně neuvěřitelně zkarikována a běžní lidé pak 'nepochopili' její karikaturu. Souboj s mediální nadvládou je nesmírně obtížný, v krátkém období se vyhrát nedá, dlouhodobě jsem optimistický,“ řekl Klaus Deníku.

Klaus končí ve funkci prezidenta 7. března. Ve čtvrtek při rozloučení s diplomaty v Česku na Pražském hradě uvedl, že plánuje nadále cestovat do zahraničí a věří, že bude mít více času na různá mezinárodní setkání a konference. Hrad již v lednu oznámil, že se končící hlava státu po odchodu z funkce v průběhu března stane spolupracovníkem amerického konzervativního myšlenkového Institutu Cato.