Samková nesmí obhajovat nikoho z mačetové kauzy

Liberec - Vrchní soud v Praze vyloučil advokátku Kláru Samkovou z případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru, při němž byli zraněni tři lidé. Nemůže už tak obhajovat nikoho z obžalovaných. Předsedkyně senátu Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová musela následně zrušit pondělní jednání soudu, protože obžalovaní nemají obhájce. Samková ještě písemné vyhotovení rozhodnutí nemá. Svým klientům ale zřejmě doporučí, aby se obrátili na Ústavní soud: „Musím se domluvit se svými klienty, co dále, protože těm se to hrubě nelíbí.“

Samková zastává názor, že právo vybrat si advokáta je jedním z „nejsilnějších“ práv obžalovaných. „Zásah do těchto práv musí být mimořádně odůvodnitelný,“ uvedla. Klientům proto navrhne podání ústavní stížnosti: „Už jenom proto, že k tomuto neexistuje žádná judikatura, vše jsou jen takové teoretické úvahy.“

Stížnost na Samkovou podala při minulém líčení u krajského soudu Romana Staňková, nová obhájkyně obžalovaného Antonína Sina. Samková ho přestala obhajovat loni v prosinci poté, co muž v dopise částečně popsal, co se při útoku stalo. Dostal se tak do rozporu s tím, co vypovídají další tři obžalovaní zastupovaní Samkovou. Někteří tvrdí, že na místě útoku ani nebyli.

„Je-li vyloučen obhájce pro kolizi zájmů, tak v téže věci nemůže dále vykonávat obhajobu žádného z obžalovaných. Právě, aby nemohl užít či zneužít informace, které při obhajobě i toho vyloučeného obdržel,“ řekla při minulém hlavním líčení Staňková. Vyloučení Samkové z případu v minulosti již navrhovalo i krajské státní zastupitelství, vrchní soud ale před zahájením procesu rozhodl ve prospěch známé advokátky.

Při incidentu v novoborském baru Pivní pomoc byli v srpnu 2011 zraněni tři lidé, ohrožen byl život jednoho z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví. Hrozí jim trest od 15 do 20 let vězení nebo trest výjimečný, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let.