Lessy: Za kritikou si stojím, pomluvy však zformuloval novinář

Praha - Někdejší policejní prezident Petr Lessy u Obvodního soudu pro Prahu 7 znovu odmítl obvinění, že by pomlouval své kolegy z řad policejních důstojníků. Obžaloba mu prý navíc podsouvá i to, co vůbec neřekl. Bývalý policejní šéf již dříve uvedl, že za jeho trestním stíháním stála snaha odvolat ho z funkce. Dnešní hlavní líčení trvalo devět hodin. V pátek bude u soudu vypovídat ministr vnitra Kubice.

Soud se začal zabývat případem bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, který je obžalovaný z pomluv policejních funkcionářů a zneužití pravomoci úřední osoby. Lessy, který teď pracuje na frýdecko-místeckém magistrátu, vinu resolutně odmítá.

Hlavní líčení s exšéfem policie začalo za velkého zájmu médií. Soudce Roman Podlešák nezvykle vedl jednání téměř nepřetržitě devět hodin v kuse. Vyhlásil jen tři několikaminutové pauzy, z toho jednu si vyžádal Lessy uprostřed svého výslechu a jednu si vynutily technické obtíže záznamového zařízení.

Podle policejní inspekce Lessy vědomě poskytl médiím nepravdivé informace, které navíc získal v souvislosti s výkonem funkce policejního prezidenta. V září 2011 údajně předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka a pověřil ji, aby je předala vybranému novináři.

V deníku Právo pak uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu jako pracovník policejní inspekce zametal oznámení na Vaňka, který tehdy působil jako náměstek ředitele brněnské policie. Řekl také, že o všem věděl i Vaňkův nadřízený. Jako poškození se k řízení přidali i „pomluvení“ Vaněk a jeho nadřízený, šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný.

Video Reportáž Terezy Strnadové
video

Reportáž Terezy Strnadové

Reportáž Terezy Strnadové

28.02.

Vstup Terezy Strnadové

Podle Lessyho je obvinění účelové

„Co je mi kladeno za vinu, jsem v žádném případě nespáchal,“ prohlásil ve své výpovědi někdejší šéf policie. Své mluvčí prý žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Novinář mu prý s dotazem na Vaňka sám volal. Lessy naznačil, že se mu mluvčí mohla mstít za to, že s ní nadále nechtěl spolupracovat a že jí nedával odměny.

Uvedl, že měl s Vaňkem přátelské vztahy až do roku 2010, tedy do doby, než přebral jeho funkci na brněnském krajském ředitelství. Tam se prý postupně dozvídal, co se za Vaňkova působení v Brně dělo. Před soudem Lessy kritizoval především metody takzvaného delta týmu, který tvořilo několik desítek policistů z pohotovostní motorizované jednotky. Tým stál mimo jiné za úmrtím Vietnamce po policejním zákroku v roce 2009.

Lessy připustil, že ve funkci policejního prezidenta usiloval o Vaňkovo odvolání. Mimo jiné prý z toho důvodu, že nechtěl, aby ve Zlíně, kam se Vaněk přesunul, vznikl další delta tým. Za kritikou Vaňka si tedy stojí. Tvrdí ale, že mu obžaloba přičítá i takové věty z článku Práva „Policejní špičky v ostré válce“, které novináři neřekl a které si autor článku zformuloval sám.

Vypovídali i Koutný, Vaněk a Kopecká

Soudce vyslechl také Koutného a Vaňka, kteří se k řízení přidali jako poškození. Každý z nich žádá po Lessym 50 tisíc korun jako odškodnění za nemajetkovou újmu. Koutný uvedl, že Lessy na něj opakovaně tlačil, aby Vaňka odvolal z funkce. Když tak neučinil, policejní prezident Koutnému údajně nepřiděloval odměny s odůvodněním, že nesplnil úkol. Vaněk odmítl obsah anonymního dopisu, ze kterého čerpalo Právo a který ho vinil z celé řady věcí, například z toho, že neřešil oznámení podřízených policistek o sexuálním obtěžování kolegou.

Vypovídala i mluvčí Kopecká, podle níž Lessy médiím dost často poskytoval informace, které poskytovat neměl, a pak z toho byly „průšvihy“. Napsání článku o Vaňkovi prý inicioval sám, když ho ale následně varovala, že z toho bude problém, žádal ji prý, aby vydání článku zkusila zastavit. Novinář Vaculík soudu řekl, že Lessymu volal poté, co od Kopecké obdržel anonymní materiál. Citace, které použil v článku, si od šéfa policie nechal předem schválit.

Ministr vnitra Jan Kubice propustil Lessyho ze služebního poměru okamžitě poté, co ho inspekce loni v srpnu obvinila z trestné činnosti. Během několika hodin pak do čela policie jmenoval Lessyho dosavadního náměstka Martina Červíčka.

V prosinci soud Lessymu uložil trestním příkazem osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Někdejší policejní prezident však podal odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení. V případě odsouzení hrozí Lessymu až tříleté vězení.

Lessy neměl dobré vztahy s ministrem vnitra Kubicem a kritizoval ho i premiér Petr Nečas, který Lessyho obvinil z „politického aktivismu“. Odvolání naopak ostře kritizovala opoziční ČSSD, která krok přirovnala k veřejné popravě a naznačila, že Lessy mohl být obviněn účelově, aby byly splněny podmínky pro jeho odvolání z funkce. Znepokojení vyjádřil například i prezident Václav Klaus.