Klaus se loučí s armádou: Poděkoval generálům a vydal se na armádní ples

Praha - Prezident Václav Klaus se dnes oficiálně loučí s armádou jako vrchní velitel ozbrojených sil. A to stylově na 18. armádním plesu, který začal před půl hodinou ve Španělském sále. Ještě předtím se Klaus sešel s 20 generály, kteří v české armádě slouží, a poděkoval jim za spolupráci. „Česká armáda funguje dobře jak v náročných zahraničních misích, tak v domácích podmínkách a je třeba se za to nestydět,“ řekl generálům Klaus.

Klaus zdůraznil, že měl k armádě vždy blízko a připomněl, že všechny přítomné generály v sále jmenoval do funkcí či povyšoval do vyšších hodností. Nastoupeným generálům Klaus popřál, aby i budoucí prezident měl stejný vztah k armádě jako má on. „Já nevím, jestli on na vojně byl. Myslím, že nebyl. A já jsem dokonce majorem,“ řekl s úsměvem o svém nástupci na Hradě Miloši Zemanovi.

Velitelům, mezi kterými nechyběl náčelník generálního štábu Petr Pavel, Klaus poděkoval za vše, co dělají pro českou armádu i Českou republiku. Přítomen byl i první náměstek ministra obrany a bývalý šéf štábu Vlastimil Picek, o kterém se spekuluje jako o příštím ministru obrany. V sále nechyběl ani Pickův předchůdce ve funkci náčelníka štábu Pavel Štefka.

Video Loučení Václava Klause tématem Událostí
video

Loučení Václava Klause tématem Událostí

Loučení Václava Klause tématem Událostí

Václava Klause čeká poslední týden v úřadě

Klaus zavzpomínal, že před deseti lety při jeho nástupu na Hrad byla armáda plná skandálů a problémů, které se tehdy nevyhnuly ani Hradní stráži. „To byly docela bouřlivé chvíle a je fakt, že naštěstí - a to je určitě díky vám všem - i toho výrazně ubylo, a to je nesmírně pozitivní,“ poznamenal prezident. Do budoucnosti popřál Klaus vojákům, aby v dalších letech měla armáda k dispozici více peněz. „A že si přece jen dokoupíte stovky dalších letadel, tanků, děl, raket a podobně, že konečně budete uspokojeni a potěšeni,“ poznamenal.

Generál Pavel pak Klausovi poděkoval jménem svých kolegů za to, že jako vrchní velitel věnoval armádě pozornost. Vojáci si podle náčelníka štábu váží především toho, že ve funkci mnohokrát zatáhl za „pomyslnou záchrannou státnickou brzdu“, když se armáda dostávala do úzkých buď v obdobích složitých personálně, nebo rozpočtově, kdy byla ohrožena schopnost vojska bránit zemi. Na začátku plesu pak Pavel daroval prezidentovi první výtisk knihy ke 20. výročí české armády.

Jaký byl odcházející prezident?

Václav Klaus je už víc než dvacet let nepřehlédnutelnou postavou domácí politiky. Navíc i vůbec nejdéle nepřetržitě sloužícím politikem v našich demokratických dějinách. Směřování země ovlivňoval ze Strakovy akademie coby premiér, z parlamentu jako předseda sněmovny a posledních deset let i z Pražského hradu v nejvyšší ústavní funkci.

„Václav Klaus byl prezidentem velice aktivistickým, prezidentem, který byl v podstatě se všemi premiéry, kteří se pod ním vystřídali v permanentním konfliktu, člověkem, který zasahoval téměř do denní politiky,“ hodnotí Klause Jindřich Šídlo. A o aktivitě Václava Klause mluví i čísla, třeba zákonů nakonec vetoval dvakrát víc než jeho předchůdce.


Jmenuje nového ministra obrany ještě Václav Klaus?

Klaus nedávno kritizoval, že po prosincovém rychlém odvolání vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) z čela ministerstva obrany stále není plnohodnotný ministr složitého resortu. Ministerstvo prozatímně vede premiér Nečas, který na novinářské otázky k hledání nového ministra už delší dobu odpovídá pouze to, že několik kandidátů existuje. Mělo by se prý jednat o nestranického odborníka, s nímž budou souhlasit koaliční partneři.

V kuloárech se proslýchá, že nového ministra by měl jmenovat ještě prezident Václav Klaus. Mezi nejčastěji skloňovaná jména patří několik diplomatů, nynější první náměstek a bývalý šéf generálního štábu Vlastimil Picek a generální sekretář ministerstva Jan Vylita.