Klaus s Gašparovičem se vyznamenají v domě česko-slovenského rozvodu

Praha – Hlavy českého a slovenského státu Václav Klaus a Ivan Gašparovič si nejvyšší státní vyznamenání vymění ve středu odpoledne při setkání v brněnské vile Tugendhat. Funkcionalistická vila zaujímá v česko-slovenských vztazích symbolické místo, v létě 1992 se právě tady Klaus dohodl s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem na „sametovém rozvodu“ obou států od ledna 1993.

Okolo udělení českého Řádu bílého lva Gašparovičovi a slovenského Řádu bílého dvojkříže Klausovi panovaly nejasnosti. Oba prezidenti se setkali v Bratislavě minulý týden při Klausově rozlučkové návštěvě u sousedů. Klaus v Bratislavě využil novinářský dotaz ohledně možnosti udělit svému slovenskému protějšku vyznamenání, či získat nejvyšší slovenské státní ocenění, ke kritice médií. „My vnitřně (s Gašparovičem) cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali,“ řekl minulé úterý na společné tiskové konferenci obou prezidentů.

Gašparovič ale už tehdy možnost výměny nejvyšších vyznamenání naznačil. Česká vláda udělení řádu Gašparovičovi podpořila ve středu, o den později výměnu řádů potvrdila i slovenská prezidentská kancelář. Schůzka obou státních představitelů je naplánována na Klausův předposlední den v prezidentské funkci, opustí ji 7. března.

Vila Tugendhat
Vila Tugendhat

Oba prezidenti si podle původních plánů měli vyznamenání vyměnit už během návštěvy Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale slavnostní akt nakonec nekonal. Stejné vyznamenání, jako dostane Klaus, obdržel na Slovensku v roce 2003 tehdejší český prezident Václav Havel.

Video Prezidenti si vymění řády
video

Prezidenti si vymění řády