Zhruba polovina amnestovaných stále čeká na vyřízení spisů

Praha - Čtvrt roku poté, co Václav Klaus vyhlásil amnestii, se soudům podařilo zpracovat jen asi polovinu agendy, která s prezidentským pardonem souvisí. Na vyřízení ještě stále čekají tisíce podmíněných a alternativních trestů. Vězeňská služba svoje náklady spojené s amnestií odhadla na asi 4 a půl milionu korun, úspory podle ní ale dosáhnou až 180 milionů.

„K dnešnímu dni máme zpracováno zhruba kolem 1 700 spisů, takže za ty 3 měsíce jsme v 6 soudcích prošli nějakých 2 800 spisů,“ říká Roman Lada, předseda Okresního soudu Kladno. Přestože v Kladně prakticky finišují, celkově má ministerstvo spravedlnosti zprávu, že po čtvrt roce je rozhodování o amnestii zhruba v polovině.

Daniel Volák, 1. náměstek ministra spravedlnosti:

„Cirka 50 procent je hotovo, v tuto chvíli ovšem říkáme soudům i státním zastupitelstvím: Amnestie pro nás v tuto chvíli není prioritou, pracujte na běžné agendě a amnestii dělejte, jak bych to řekl, na vedlejší koleji.“


Soudci zatím stále rozhodují o podmíněných a alternativních trestech, jako jsou obecně prospěšné práce nebo domácí vězení. O těch, kteří měli opustit vězení, už rozhodnuto je – přibude maximálně pár případů. Kdy budou zpracovány i poslední spisy, zatím přesně říct nelze. V Kladně odhadují, že budou hotovi nejpozději s koncem dubna.

  • Naplněnost věznic
    Naplněnost věznic zdroj: ČT24
  • Bilance amnestovaných vězňů
    Bilance amnestovaných vězňů zdroj: ČT24

Celkem amnestie dostala na svobodu skoro 6 a půl tisíce vězňů. Někteří se ale vracejí zpátky – ve vazbě jich je 132, ve výkonu trestu pak 169. „Zpět po amnestii je ve vězení zhruba 5 procent z celkového počtu, což není nijak dramatické číslo,“ uvedla Gabriela Pohlová, mluvčí Vězeňské služby ČR.

Amnestie české věznice výrazně vyprázdnila

Na konci loňského roku byly věznice přeplněné průměrně o 6 procent, teď je za mřížemi ještě čtvrtina míst volná. To ale neplatí pro všechny káznice. Jak dodává Pohlová, i po lednové amnestii zůstávají některé věznice přibližně z 95 procent plné. Například Mírov, Plzeň nebo Vinařice.

Kolik amnestie stála?

Účet za amnestii zatím přesněji vyčíslila jen Vězeňská služba. Podle jejích dat ji 1 milion korun stálo jen cestovné a stravné pro propuštěné vězně, dalšího asi 3 a půl milionu pak přesčasy 520 zaměstnanců, kteří se na provádění amnestie podíleli. Celkem tedy náklady spojené s amnestií vyšly skoro na 4 a půl milionu korun. Snížení spotřeby jídla a energie ale podle Vězeňské služby přinese letos úsporu asi 180 milionů korun.

V rámci amnestie byla zastavena i více než 8 let trvající trestní stíhání. Podle posledních známých dat jich prezidentský pardon zastavil 327, z toho 17 velkých případů v gesci vrchních státních zastupitelství. Odhadovaná škoda spojená s těmito kauzami přitom dosahuje skoro 20 miliard korun – k těmto 17 případům totiž patří třeba skoro miliardový podvod v kauze H-System nebo kauza Union banka, která měla kvůli rizikovým úvěrům přijít o zhruba 4 miliardy korun.

Ministerstvo spravedlnosti podle Voláka už připravilo vládní návrh, na základě kterého by lidem poškozeným kvůli zastaveným kauzám byly alespoň odpuštěny soudní poplatky při domáhání se svých nároků.

Video Události: Amnestie po čtvrt roce
video

Události: Amnestie po čtvrt roce