Rodiče je neuživí, končí v dětských domovech

Praha – V České republice přibývá dětí, které rodiče odkládají do dětských domovů nebo kojeneckých ústavů, protože nemají dost peněz na to, aby se o ně postarali. V Klokáncích je takových dětí už polovina, nejčastěji je tu nechávají svobodné nebo rozvedené matky, které často nemají ani na zaplacení nájmu a někdy dokonce samy skončí na ulici. „Řada dětí se dostává do pobytových zařízení z ekonomických důvodů,“ potvrdil ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV Miroslav Macela.

Víc než polovina z 500 dětí žijících v Klokáncích se do těchto zařízení dostala právě proto, rodiče neměli na jejich výchovu dostatek peněz. Přestože se víc než 70 % z nich nakonec po pár měsících k rodičům vrátí, je pro děti odtržení od rodičů velkým traumatem.

Miroslav Macela:

„To, co chybí, jsou služby a systematická činnost sociálních pracovníků, která by pomohla rodinám řešit tu situaci dřív, než musí děti odložit do těchto zařízení.“


Speciální pedagožka Věra Vojtová ale varuje, že jde o dlouhodobý problém. „Bude tu riziko, že z této populace bude vyrůstat ten, kdo je závislý na pomoci někoho dalšího,“ myslí si Vojtová.

Někteří rodiče odkládají děti do dětského domova opravdu až ve chvíli největší nouze, předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková dokonce zažila případ rodiny, která celou zimu stanovala i s patnáctiletým dítětem venku v mrazech. „Málokterý rodič chce bydlet s dítětem pod mostem,“ uvedla Vodičková.

Jsou ale i případy rodin, které berou dětské domovy jako jednoduché řešení situace, když nevědí, jak se o dítě postarat. „Možná podporujeme jejich malou zodpovědnost za jejich život a život jejich dětí,“ varovala před podporou podobných rodičů Vojtová.