Kauza Drobil vyprchala. Soud poradce Knetiga osvobodil

Praha - Pražský městský soud definitivně osvobodil Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Knetig byl obviněný z nepřímého úplatkařství; coby poradce údajně požadoval úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Obžaloba tvrdila, že Knetig sháněl „černé“ peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý nabídl při schůzce v restauraci členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf fondu Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Obvodní soud již jednou Knetiga obžaloby zprostil, odvolací senát ale rozsudek zrušil a nařídil doplnit dokazování. Po druhém nepravomocném osvobozujícím verdiktu městský soud dnes odvolání státního zástupce zamítl a rozhodnutí potvrdil.

Soudce: Můžeme pochybovat o standartním chování. Toť vše

Podle předsedy senátu Vladimíra Cvetlera totiž ani z nahrávek nevyplynulo, že by požadoval úplatek. „My můžeme pochybovat o tom, zda jednání obžalovaného bylo standardní a zda opravdu pro ODS nechtěl peníze, ale pouhé podezření nestačí k tomu, aby byl uznán vinným,“ prohlásil soudce.

Michálek navíc podle Cvetlera původně vznesl obvinění proti náměstkovi SFŽP Dušanu Fibingrovi. Když se však ukázalo, že u jednání se zástupcem banky vůbec nebyl, obrátil teprve někdejší ředitel fondu svoji pozornost na Knetiga.

Na nahrávkách, které Michálek zveřejnil v prosinci 2010, Knetig také popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek o svých podezřeních řekl ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Potom prý také Michálkovi nabídl místo svého náměstka.

Video Martina Knetiga soud osvobodil
video

Martina Knetiga soud osvobodil

Policisté se proto dříve zabývali také tím, jestli nepodplácel ministr Drobil Michálka. Nejprve případ odložili, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jej však opět otevřel. V červnu loňského roku policisté kauzu odložili znovu. Nejvyšší státní zastupitelství pak oznámilo, že ji už znovu otevírat nebude.