Zlom v kauze Key Investments: Obviněni bývalí členové představenstva

Praha - Protikorupční policie obvinila tři bývalé členy představenstva společnosti Key Investments (KI). Svými aktivitami měli podle serveru Česká pozice způsobit škodu přes 300 milionů. Po více než dvou letech trvání kauzy tak dochází k zásadnímu zlomu. Podle mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje kriminalisté trojici viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.

„Obviněné osoby v letech 2007 až 2011 působily ve statutárních orgánech této akciové společnosti. Kriminalisté našeho útvaru všechny tři obvinili z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku (podle § 220 odst. 1 odst. 2 písm. a odst. 3 trestního zákoníku) a z trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže (dle § 248 odst. 2 odst. 4 písm. a trestního zákoníku),“ uvedl Ibehej. Ve statutárním orgánu, tedy v představenstvu společnosti Key Investments v uvedeném období zasedali podle serveru Česká pozice pouze tři lidé: Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová.

Hlavním důvodem pro obvinění je nakupování vysoce rizikových investičních nástrojů, které měly malou likviditu. Dalším problémem byl slabý dohled nad používanými typy investic a správou portfolia z hlediska míry rizika.

Daniel Brzkovský, předseda představenstva Key Investments:

„Je slušná naděje, že závazky z cenných papírů, které naši bývalí klienti drží, budou vyplaceny.“


Podle závěrů kriminalistů měli obvinění poškodit 32 fyzických osob, 4 právnické a 5 měst či městských částí. Celkové škody byly vyčísleny na 315 milionů korun.

Společnost Key Investments fungovala jako prostředník, přes kterého několik městských částí či firem investovalo své peníze. Ty měly být investovány do relativně bezpečných a hodnotných cenných papírů. Nicméně se tak nestalo a finance šly do neobchodovatelných akcií a dluhopisů společností, na které byla Key Investments napojena. Peníze takto investovaly například městské části Praha 6, 10 a 13 (dohromady firmě všechny radnice svěřily více než půl miliardy korun), města Sokolov, Votice a z právnických osob například Sokolovská uhelná.

Kvůli tomu, že byla firmě odebrána v dubnu 2011 licence na obchodování s cennými papíry, žádaly radnice své peníze zpět. Praha 10, která firmě svěřila přes 200 milionů korun, zpět dostala jen zlomek. Podle znaleckých posudků, které si radnice nechala vypracovat, firma tržní hodnotu portfolia nadhodnocovala. KI ale pochybení při řízení portfolia odmítala. Praze 6 se větší část investovaných peněz vrátila, radnici se podle dřívějšího vyjádření mluvčího Adama Halmošiho zatím vrátilo přes 360 z přibližně 430 milionů. Zbylé prostředky jsou prý v cenných papírech s různou dobou splatnosti stále uložené.

Peníze do rukou Key Investments vložily i Lázně Bohdaneč. Z původních 50 milionů jim společnost dluží necelý 1,5 milionu. Sokolov od roku 2001 investoval do dluhopisů 28 milionů korun. Teď má radnice obavy, že přijde o 15 milionů.

Video Kauza Key Investments
video

Kauza Key Investments

Stručně o Key Investments

Společnost byla zapsána do obchodního rejstříku v březnu 1999 jako SI Asset Management, a. s., na Key Investments byla přejmenována v prosinci 2004. Základní kapitál má deset milionů korun. Předsedou představenstva je Daniel Brzkovský.

Předmětem podnikání společnosti bylo mimo jiné poradenství v oblasti investic, činnost ekonomických a organizačních poradců a poskytování investičních služeb.

Do povědomí veřejnosti se KI dostala v roce 2007 v souvislosti s podezřelými akciovými obchody bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Tomu slovenská pobočka KI půjčila peníze na nákup menšinového podílu ve společnosti Moravia Energo. Gross následně akcie prodal, přičemž údajně na transakci vydělal zhruba 80 milionů korun.

O firmě KI se loni hovořilo také v souvislosti s nyní již bývalým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS). V roce 2008 se na účtu jeho matky objevily dluhopisy KI v hodnotě 16 milionů korun, které za několik měsíců prodala. Když transakce vyšla najevo, ministr oznámil, že šlo o jeho osobní peníze a o historické rodinné prostředky, které chtěl „odklonit“ před nároky své manželky, se kterou se rozváděl. Kocourek pod tlakem aféry opustil vládu.

V dubnu 2011 KI ukončila činnost obchodníka s cennými papíry.

Loni v červnu společnost sama na sebe podala návrh na insolvenci. Největším věřitelem firmy podle návrhu byla Sokolovská uhelná, které KI dlužila více než 51 milionů korun. Insolvenčním správcem byl jmenován Jiří Švihla. Soud poté rozhodl o úpadku a v listopadu 2012 o prohlášení konkursu na majetek dlužníka.