Nečas: Policejní informace ke stíhání Julínka jsou za hranicí nesmyslu

Brno - Premiér a předseda ODS Petr Nečas se domnívá, že policií zveřejněné informace ke stíhání exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) jsou za hranicí nesmyslu. S Julínkem už o jeho stíhání jednal a exministrovo vysvětlení k celé záležitosti přijal. Nečas to řekl novinářům po jednání Výkonné rady ODS. Julínek je stíhaný kvůli výběrovému řízení na zajištění letecké záchranné služby.

„Výkonná rada ODS nemá důvod domnívat se, že se stalo cokoli protiprávního… Nemáme žádné informace, že by při tomto výběrovém řízení došlo k čemukoli nezákonnému. To, co bylo zatím uvolněno ze strany policie, to je za hranicí nesmyslu,“ uvedl premiér. Nečas zároveň zdůraznil, že výběrové řízení vypsané ministerstvem zdravotnictví se konalo na základě rozhodnutí vlády, protože nebylo možné, aby leteckou záchranku provozovali hasiči nebo policisté. Podle Nečase by to bylo krajně neefektivní.

Julínek měl podle policie způsobit státu škodu 792 milionů korun, když provozem letecké záchranné služby na základě výsledku výběrového řízení pověřil firmy Alfa Helicopter a DSA.  Nečas ale považuje čísla o škodách za nesmyslná. Policie podle něj nezohlednila například náklady na výcvik pilotů, jejich mzdy nebo amortizaci letecké techniky.

Julínkovo vysvětlení celé záležitosti přijal nejen premiér, ale i vedení ODS v Ivančicích na Brněnsku, jehož je exministr členem. „Nebudeme panu Julínkovi pozastavovat členství ani nic takového,“ řekl šéf sdružení Roman Sládek. Ke sponzorskému daru 200 000 korun, který ODS zaslali manažeři společnosti Alfa Helicopter, se exministr nevyjádřil. Premiér zatím nevidí důvod tyto peníze firmě vracet.

Video Výkonná rada ODS se zastala Schwarzenberga a Julínka
video

Výkonná rada ODS se zastala Schwarzenberga a Julínka