Co ještě stihne Nečasova vláda do voleb? Nic moc

Praha – Co všechno se dá stihnout za rok, který vládě Petra Nečase zbývá? A co vůbec ještě chce pravicový kabinet stihnout? Údajně by mohla proběhnout větší debata například o majetkových přiznáních, po kterých volá Miloš Zeman. Možná bude schválena i přímá volba starostů, kterou zase prosazuje TOP 09. Ale jak se politici v kuloárech shodují – to je asi tak všechno. „Teoreticky se za rok dá stihnout ledacos. Prakticky si myslím, že se neudělá skoro nic,“ řekl pro včerejší speciál ČT24 Rok do voleb komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

Zhruba za rok touto dobou si občané České republiky opět zvolí osazenstvo Poslanecké sněmovny. Podle posledního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by nyní sněmovní volby s výrazným náskokem vyhrála ČSSD, na druhém místě by skončili komunisté, na třetím TOP 09 a ODS se stejným počtem hlasů. Do dolní komory parlamentu by se zřejmě dostali ještě lidovci. Naopak Strana práv občanů ZEMANOVCI by podle současných dat pětiprocentní práh nepřekročila.

Odhodlání i struktura voličů přitom zůstává velmi podobná roku 2010. Jít k volbám a hlasovat pro levici avizují hlavně starší lidé. Že za rok určitě podpoří pravici, už teď zase ví hlavně lidé s vyšším vzděláním a obyvatelé Prahy. Za hlavní témata pak respondenti napříč skupinami považují zdravotnictví, daně nebo sociální politiku.

Kampaň už začala

Ačkoliv k urnám vyrazíme až příští rok v květnu, předvolební kampaň už neoficiálně dávno začala. Například když stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD) označil živnostníky za parazity, ODS hbitě reagovala billboardy a sadou úlev pro podnikatele. Právě blížící se kampaň bude podle komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova jedním z důvodů, proč už nelze od vlády očekávat zásadní kroky.

Složitá ekonomická situace, hospodářská recese, vyšší daně, nižší sociální dávky… To budou hlavní témata příštích voleb. A s nimi podle Mitrofanova i recepty, jak z krize ven a jak dát lidem, kteří jsou na tom momentálně sociálně bídně, lepší šanci. „V této zemi je mnoho míst, kde se žije opravdu špatně, a to bude hlavní téma,“ očekává Šídlo.

Rok do voleb

Komentátoři míní, že v příštím roce může dominovat ještě jedna věc, která s krizí také souvisí – nálada ve společnosti. Dokonce i politici si uvědomují, že lidé jsou prostě naštvaní.

„Pocit, že se tady nedějí věci, které by se měly dít, že politici nedělají to, co dělat mají, a že mi nezajistí to, abych se měl lépe, ať už z jakéhokoliv důvodu, ten tady převládá. A bude hrát velkou úlohu ve volbách a volební kampani,“ myslí si Mitrofanov. S velkou pravděpodobností tak můžeme očekávat, že příští předvolební kampaň se (opět) ponese v negativním duchu.

Vyrovnané rozpočty? To už lidi moc nezajímá

Jaká témata označili jako klíčová respondenti v exkluzivním průzkumu pro Českou televizi? „Je zajímavé srovnat to s rokem 2010, kdy měsíc před volbami převládl argument fiskální zodpovědnosti. Dneska to téma mezi lidmi do značné míry umřelo,“ komentoval výsledky sociolog agentury MEDIAN Daniel Prokop a dodal: „Naopak aspekt korupce, redukce korupce, boj proti korupci, ten tam zůstal stejně silný, jako byl v minulých volbách.“

Voliči překvapivě nevnímají jako hlavní úkol pro příští vládu nastartování ekonomického růstu, o němž se politici tak často zmiňují. Její priority vidí jinde – měla by řešit hlavně nezaměstnanost a její doprovodné nepříznivé jevy, jako jsou růst dlouhodobé nezaměstnanosti a vzestup počtu uchazečů o jedno pracovní místo.

Průzkum probíhal od 14. do 19. května 2013 na vzorku 1 007 respondentů (statistická odchylka 3 %).

AGENDA DO VOLEB PODLE POLITIKŮ

Pavel Kováčik (KSČM):

„Chceme vrátit DPH na léky a zdravotnické pomůcky na sníženou sazbu. Myslím si, že je na pořadu dne také jednání o fúzi zdravotních pojišťoven – to určitě přinese úspory.“

Jeroným Tejc (ČSSD):

„My máme ještě ambici některé návrhy zákonů předložit a budeme je chtít prosadit – například zákon o prokázání původu majetku a zákon o sociálním bydlení.“

Kateřina Klasnová (VV):

„Já za klíčovou věc považuji rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.“

Marek Benda (ODS):

„Já si myslím, že se budou řešit různé dílčí opravy, na kterých bude shoda – například problematika ubytoven a jejich brutálního zneužívání nebo předváděcích prodejních akcí a praktiky tzv. šmejdů. Ale rozhodně odmítáme majetková přiznání, která má dávat každý a která slouží jenom k šíření závisti.“

Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové):

„Jsme proti majetkovému přiznání všech. Nicméně souhlasíme s majetkovým přiznáním politiků, vysokých státních úředníků; pan prezident se chce bavit ještě o soudcích a státních zástupcích, případně některých typech státních zaměstnanců.“

Karolína Peake (LIDEM):

„Voliči jsou poměrně skeptičtí ke slibům, a proto bychom ten rok měli maximálně využít k tomu, abychom dotáhli všechny věci, které jsme měli v programovém prohlášení. Nemám pocit, že jsem byla zvolena proto, abych tři roky pracovala a jeden rok vedla volební kampaň.“

Jiří Paroubek (NS-LEV 21):

„My bychom přidali jedno téma, kterému se nikdo příliš nevěnuje. Je to boj proti oligopolům, které u nás jsou například v potravinářství, telekomunikacích, energetice a tak dále.“