Případ řidiče od Nažidel pokračuje, o odškodnění se musí jednat znovu

Brno – Ani po deseti letech nenapsala justice tečku za případem autobusové havárie u jihočeských Nažidel. Nejvyšší soud (NS) totiž vyhověl dovolání řidiče Pavla Krbce a podruhé zrušil rozsudek, podle kterého měl šofér zaplatit 200 000 korun pozůstalým po jedné z obětí. Své rozhodnutí soud zdůvodnil tím, že Krbec pouze plnil úkoly jako zaměstnanec, a pozůstalí od něj proto nemohou žádat náhradu nemajetkové újmy prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti.

Nejvyšší soud svým rozsudkem zopakoval již dříve vynesené stanovisko, Vrchní soud v Praze jej však nerespektoval, a NS proto nyní přidělil kauzu jinému senátu pražského soudu. „Senát odvolacího soudu, přes své zcela formální tvrzení o opaku, nerespektoval závazný právní názor zřetelně a konkrétně vyslovený dovolacím (Nejvyšším) soudem,“ stojí v novém rozsudku.

Havárie u Nažidel: Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus směřující od hranic k Českým Budějovicím vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl asi ze sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo 17 lidí, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp.


Pokud zásah do osobnostních práv způsobí zaměstnanec nebo člověk pověřený určitou činností, nese podle Nejvyššího soudu případnou občanskoprávní sankci zaměstnavatel. Výjimkou jsou situace, kdy se zaměstnanec dopustí mimořádného excesu. Krbec sice porušil řadu povinností, ale podle NS ze spisu nevyplývá, že by jeho jednání mohlo být kvalifikováno právě jako exces.

Vrchní soud přitom argumentoval tím, že Krbec překročil povolenou rychlost a sjel na krajnici, což bylo bezprostřední příčinou nehody. Navíc neměl příslušná školení profesionálního řidiče. Rozšíření profesního osvědčení na autobusy si podle verdiktu trestního soudu vyznačil v průkaze sám.

Krbec si za nehodu odpykal pět let

Justice v minulosti přiznala některým pozůstalým odškodné od jednatele cestovní kanceláře Vlna Eduarda Knappa. Šlo o částky v řádu statisíců korun. Právě Knappa soudy označily za organizátora zájezdu. Nese tak hlavní díl zodpovědnosti za neštěstí. Knapp však před časem zemřel. Neexistuje už ani dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce. Krbcovi trestní soud už v minulosti uložil osmiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení. Odpykal si pět let, poté se dostal podmíněně na svobodu.