Kalousek: Nabídku rebelům jsem učinil až poté, co se vzdali mandátu

Praha – Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09) v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že trojici rebelujících poslanců učinil pracovní nabídky až poté, co se vzdali poslaneckého mandátu. Zároveň se podivil, že „jsou obviněni z toho, že se rozhodli pracovat“. Kalousek dnes několik hodin vypovídal na policii jako svědek v kauze údajné politické korupce. Policie z ní viní exposlance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, Marka Šnajdra, šéfku kabinetu Janu Nagyovou a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka.

„Celou dobu výslechu jsem pevně doufal, že jsou možná obviněni také ještě z něčeho jiného, než že se rozhodli pracovat. Bohužel ne,“ uvedl ve Studiu ČT24 Kalousek. „Nabídku panu Šnajdrovi jsem učinil poté, co složil poslanecký mandát, pro tu nabídku měl veškerou kvalifikaci a na té pozici měl zhruba polovinu toho, co měl na poslaneckém mandátu,“ vysvětlil Kalousek s tím, že dalším rebelům Fuksovi a Tluchořovi nabídku učinil rovněž poté, co se vzdali mandátu. „Jejich profesní životopis mě k tomu opravňoval,“ doplnil Kalousek.

Miroslav Kalousek: 

  • „Dva lidé, kteří pro to měli kvalifikaci, se rozhodli přijmout pracovní nabídku, pracovali, dostávali za to plat stejný jako jejich kolegové na stejné úrovni a kvůli tomu sedí jako zločinci ve vězení, zatímco pánové Janoušek a Rittig brázdí na jachtě Jadran.“ 

Výslechu se účastnili i advokáti obviněných. Tluchořův obhájce řekl, že Kalousek se s jeho klientem sice scházel, nikdy ale nejednali o výměně postů. Bavili se jen o politice. Podobně hovořil i Šnajdrův advokát.

Advokát Petra Tluchoře Marek Nespala:

  • „Výslech jednoznačně potvrdil obhajobu. Vyplývá z něj, že věc postrádá jakoukoliv nezákonnost a že se jednalo o standardní postup a standardní rozhodování o obsazení postů ve státem vlastněných společnostech.“ 

Advokát Marka Šnajdra Lukáš Trojan:

  • „Pan ministr vysvětlil všechny okolnosti, které souvisely s jeho nástupem do dozorčí rady Čepra, z mého pohledu tu nespatřuji už žádné důvody, proč by můj klient měl být držen ve vazbě.“

Advokát Jany Nagyové Eduard Bruna:

  • „Moje klientka s tím neměla nic společného, jak vyplývá z jeho výpovědi. Řekl, kdo poslancům nabídl funkce, a z toho vyplynulo, že moje klientka v tom nebyla zapojená.“

PŘÍPAD TŘÍ REBELŮ: Skupinu rebelů v občanské demokracii tvořili Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř; loni na podzim komplikovali vládní záměr zvýšit DPH, když odmítali zvednout ruku pro daňový balíček ministra financí Miroslava Kalouska. Zaštiťovali se tehdy slovy o dodržování programové čistoty ODS a opírali se mj. o autoritu tehdejšího prezidenta Václava Klause, který záměr Nečasova kabinetu rovněž kritizoval. Vláda se tak vystavila hrozbě svého pádu, protože premiér Petr Nečas spojil hlasování o daňových změnách s hlasováním o důvěře celému kabinetu.

Poté, co rebel Fuksa na dušičkovém kongresu ODS neúspěšně vyzval Nečase k boji o předsednické křeslo, se všichni tři rebelové svého poslaneckého mandátu vzdali, a sněmovna díky tomu daňové změny odsouhlasila. Fuksa obdržel post v Českém Aeroholdingu, Šnajdr se pak stal členem a později i předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Tluchoř měl zamířit do orgánů ČEZu.


Celá aféra vypukla ve středu večer 12. června, kdy policisté z ÚOOZ začali zasahovat na řadě míst po celé ČR, mimo jiné na Úřadu vlády či na ministerstvu obrany. Zadrženo bylo celkem devět lidí a sedm z nich skončilo ve vazbě. První případ se týká Jany Nagyové a někdejších rebelujících poslanců; Nagyová je obviněna z podplácení. Ve druhém případě je Nagyová obviněna ze zneužití pravomoci úřední osoby, které se měla dopustit tím, že nechala sledovat premiérovu manželku Vojenským zpravodajstvím. 

Video Výslech Miroslava Kalouska
video

Výslech Miroslava Kalouska

Výslech Miroslava Kalouska

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

Advokáti obviněných komentují výslech