Tisk o poloprezidentské republice: Úřednická vláda lepší než miliony na kampaň

Praha – Posun České republiky k poloprezidentské či prezidentské republice. Tak pondělní české deníky většinou hodnotí záměr prezidenta Miloše Zemana, který v neděli naznačil, že za nejlepší řešení současné vládní krize pokládá jmenování vlády odborníků.

Mladá fronta DNES (MfD) ve svém komentáři upozorňuje na to, že i když vláda odborníků nebude mít dlouhého trvání, umožní Zemanovi obsadit velvyslanecké posty v zahraničí podle jeho představ. Do Moskvy by tak putoval Vladimír Remek a do Bratislavy Lívie Klausová, s jejichž jmenováním nyní nesouhlasí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zároveň prý Zemanův „tým snů“ stihne zasáhnout do předvolební kampaně. „Miloš Zeman si na pár příštích měsíců užije ten luxus, že si prosadí vládu bez ohledu na to, koho by v ní chtěly parlamentní strany. Prostě jak by to vypadalo, kdybychom měli prezidentský systém a hlava státu stála v čele vlády,“ píše komentátor MfD.

Podle Hospodářských novin (HN) Zeman už nyní ukrojil pro instituci prezidenta další díl moci, který jí v českém demokratickém systému dosud nepříslušel. Jmenování úřednické vlády by prý znamenalo zásadní posun v poměru sil mezi prezidentem a parlamentem. „Pokud to Zeman udělá, stane se Česko de facto prezidentskou republikou,“ píšou HN. Takzvanou vládu odborníků označuje deník za „jedovatou“, protože v parlamentní republice má prezident jmenovat kabinet na základě výsledků voleb nebo dohody politických stran. „Cokoliv jiného je libovůlí, nebezpečně vychylující politickou rovnováhu,“ míní komentátor, podle něhož je Zeman vítězem vládní krize. „Skutečnou velikost by ale ukázal, kdyby vítězství tentokrát dokázal nevyužít. Schopnou vládu potřebujeme. Za cenu prezidentského převratu nikoli,“ uzavírá svůj komentář. Lidové noviny v komentáři konstatují, že změna způsobu volby prezidenta nijak nelegitimizuje posun k poloprezidentskému režimu.

Hospodářské noviny na jiném místě označují vládu odborníků za nejméně stabilní řešení krize, které je však nejvýhodnější pro Zemana a také SPOZ. Prezident prý bude jejím prostřednictvím tupit a rozkládat ČSSD a očerňovat strany bývalé vládní koalice. „Jistě, prezidentův kabinet pravděpodobně nezíská podporu sněmovny, leda by se politické strany úplně zbláznily. I tak může vládnout měsíce. A před volbami je vlastní úřednická vláda lepší než sto milionů na kampaň,“ dodává komentátor HN.

Video Prezident Zeman zřejmě preferuje úřednickou vládu
video

Prezident Zeman zřejmě preferuje úřednickou vládu

Prezident Zeman zřejmě preferuje úřednickou vládu

S6 24.6.

Komentář Jana Němce