Peake nevyloučila podporu Rusnoka, ODS a TOP 09 ho odmítly

Praha - Předsedkyně LIDEM Karolína Peake ve Studiu ČT24 nevyloučila, že její strana podpoří úřednickou vládu v čele s Jiřím Rusnokem: „Možné je v politice všechno.“ Konečné slovo bude mít stranický klub, který se rozhodne podle programu a složení úřednické vlády. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale v reakci na vládu odborníků konstatoval, že se Rusnok v dané chvíli a v daných podmínkách „bohužel rozhodně nechová jako odborník, ale spíše jako velmi nezodpovědný kamarád nezodpovědného prezidenta republiky“. Jediná legitimní většina je podle Kalouska 101 hlasů, které má TOP 09, ODS a strana LIDEM. Úřadující šéf ODS Martin Kuba dodal, že předčasné volby jsou až posledním řešením: „Předpokládáme, že je zde ještě druhý pokus pana prezidenta a že v něm bude mnohem, mnohem pragmatičtější.“

Peake ale konstatovala, že její strana sice podporuje Miroslavu Němcovou jako společnou kandidátku koalice, případná vláda by ale měla podporu LIDEM až na základě vyjednaného programového prohlášení: „Nechceme přicházet s žádnými novotami. Jde nám o to, aby věci, které právě třeba ODS velmi silně brzdila v posledních týdnech a měsících, aby nám dala jasné garance, dokdy tyto věci schváleny budou. Jinak by naše angažmá v takové vládě bylo zbytečné.“ 

Podle Peake jsou nepochybně jedním z možných řešení i předčasné volby, nejde ale o variantu, kterou by preferovala: „To je jedna z možností, kterou absolutně nevylučuji a může přijít kdykoliv… Je možné, že pokud by byla dlouhá nestabilita v České republice, pak se to ukáže jako řešení jediné.“   

Kalousek: „Nevzniká vláda odborníků, ale kamarádů Miloše Zemana“

ODS a TOP 09 ale vládu odborníků v žádném případě nepodpoří. Podle Kalouska není člověk odborníkem proto, že je tak nazýván, ale proto, že se tak v danou chvíli chová: „Oba dva pánové dobře vědí, že vláda nemá šanci získat důvěru v Poslanecké sněmovně a především oba dva, ač ekonomové, dobře vědí, co znamená neschválený rozpočet na rok 2014. Vláda Jiřího Rusnoka ho nemá šanci prosadit… To je odpovědnost Miloše Zemana a jeho kamarádů.“ Název vláda odborníků proto označil za mimořádně úsměvný: „Nevzniká vláda odborníků, ale kamarádů Miloše Zemana.“

Miroslava Němcová, předsedkyně sněmovny (ODS): „Vláda se odvíjí od toho, zda získá důvěru v Poslanecké sněmovně. Pan prezident by měl mít ambici jmenovat takovou vládu, o níž ví, že důvěru získá. Je jeho odpovědností, že ztrácíme čas při jmenování pokusu, o kterém víme předem, že to je mrtvý pokus.“

Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09: „Navzdory Poslanecké sněmovně i legitimní většině je jmenován premiér, který na sebe bere odpovědnost, o které ví, že jí nebude moct dostát. Motiv takového kroku se těžko hledá, ale jsem si jist, že nic odborného ani odpovědného na tom není.“

Dokud má koalice ve sněmovně většinu, je podle Kalouska jedinou oprávněnou silou, která může mít vládní odpovědnost: „Je k tomu pověřena tím jediným legitimním aktem, to jsou volby do Poslanecké sněmovny z roku 2010. Dokud tento mandát a toto pověření budeme mít, je naší povinností o ten mandát usilovat a v žádném případě ho neodevzdávat na jakémkoliv ať už zlatém, či stříbrném talíři komukoliv.“ Stejný názor má i předseda strany Karel Schwarzenberg. „Prozatím máme my většinu a pokud ji máme, jsme povinni, abychom ji také používali. Stojí za to zabránit rozpočtu pana Rusnoka, protože je to vláda, která se neopírá o důvěru sněmovny, nýbrž vznikla z libovůle pana prezidenta,“ řekl v Událostech ČT. Kdyby ale koalice ve sněmovně většinu neměla, bude podle Schwarzenberga ihned pro předčasné volby.

Němcová: Postavit se do čela vlády, která nezíská důvěru, je neúcta k parlamentu

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová v reakci uvedla, že od poslanců ODS nová vláda v čele s Rusnokem nedostane jediný hlas na podporu. Postavit se do čela vlády, která nezíská důvěru ve sněmovně, je podle ní vyjádření neúcty k parlamentu: „Je to vyjádření neúcty k základní demokratické instituci země a neodpovědný krok ve vztahu k České republice a jejím občanům, protože je zřejmé, že tato vláda bude bez důvěry.“ Domnívá se navíc, že tento krok může Česko ekonomicky poškodit: „Vždy, když je země nestabilní, když se neví, kdo a jak bude vládnout, tak znejistí vnitřní i zahraniční trhy.“

Úřadující šéf ODS Martin Kuba dodal, že předčasné volby jsou až posledním řešením: „Předpokládáme, že je zde ještě druhý pokus pana prezidenta a že v něm bude mnohem, mnohem pragmatičtější.“ Zeman by podle Kuby měl při druhém pokusu o sestavení vlády více uvažovat o tom, kdo je schopen rozpočet nejen sestavit, ale i prosadit. „Dnes je to poprvé, kdy se prezident snaží poskládat úřednickou vládu proti fungující a deklarované stojedničkové koalici,“ dodal.

Martin Kuba: „Předpokládám, že pan prezident nebude chtít vstupovat do další slepé uličky a bude se v tom druhém řešení snažit hledat variantu, která by tu podporu v Poslanecké sněmovně měla. (…) Předpokládám, že to udělá neprodleně a že to bude velmi krátký čas. Až to bude 20 dní, tak s tím nějak budeme pracovat.“