Rath chce hlasovat o rozpuštění sněmovny, požádal o propustku

Praha - Poslanec David Rath (dříve ČSSD), který je momentálně ve vazbě, chce hlasovat o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Informoval o tom server Týden.cz. Rath proto soudce Roberta Pacovského požádal o propustku. Pacovský bude předsedat senátu Krajského soudu v Praze v Rathově procesu. O rozpuštění sněmovny, k němuž je třeba 120 hlasů, se podle všeho bude rozhodovat v polovině července.

O rozpuštění sněmovny chtějí nechat hlasovat sociální demokraté poté, co kvůli skandálu okolo bývalé šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové padla vláda Petra Nečase (ODS). Hlasovat by se mohlo počínaje 16. červencem, tak aby se v případě úspěchu návrhu ČSSD mohly nové volby uskutečnit do konce září.

Do poloviny července se největší opoziční strana bude snažit za pomoci dalších jednání shromáždit co největší podporu. Rozpuštění dolní komory zatím vedle ČSSD podporují také komunisté a Věci veřejné. Dohromady tyto strany mají 91 poslanců.

Jak soudce Pacovský o Rathově žádosti rozhodne, není zatím jasné. „Je na dovolené, takže žádost obžalovaného Ratha zatím nedostal, neviděl ji. Dokud si ji neprostuduje, nechce se k tomu, jak rozhodne, vyjadřovat,“ řekla serveru mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Rath je obžalovaný z korupce. Hlavní líčení začne 7. srpna. Krajský soud v Praze jednání zatím naplánoval do října, předvolává 78 svědků. Státní zástupce viní Ratha a dalších deset lidí z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Spis je rozdělený do více než sto svazků, obžaloba čítá 88 stran. Rath ve vězení pobývá přes rok, podobně jako další exposlanec Petr Kott a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.