Vilu Pavla Béma hlídal GIBS. Čekalo se na krádež 100 milionů

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) letos v dubnu 12 dní sledovala vilu, kde žije bývalý pražský primátor a poslanec ODS Pavel Bém. Do pražských Vokovic inspekci přivedlo podezření, že z domu má být ukradeno 100 milionů korun pocházejících z trestné činnosti. Krádež údajně organizovali dva policisté. Píše to dnešní Mladá fronta DNES (MfD). Případ prý souvisel s kauzou bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové.

Zloději však nepřišli a důkazy o existenci peněz nejsou. GIBS se k tomu odmítla vyjádřit. „Z taktických důvodů se náš útvar k položeným otázkám nebude vyjadřovat,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Bém řekl, že o akci neví.

Operaci kriminalistů a tajných služeb podle MfD spustily poznatky z vyšetřování případu Nagyové a podezření z manipulování veřejných zakázek takzvanými kmotry Romanem Janouškem a Ivo Rittigem.

Brněnský informátor policejnímu útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) řekl o krádeži v Bémově vile, kterou údajně chystají dva policisté a kterou prý nikdo neohlásí, protože peníze ukryté ve sklepě domu pocházejí z trestné činnosti.

Krádež se nestala, policie mlčí

Janoušek a Bém jsou přátelé, proto detektivy napadalo, zda by informace o milionech ve vile nemohla s případem souviset. Protože podezřelí byli policisté, předal ÚOOZ případ generální inspekci. MfD údajného informátora, kterým byl majitel brněnských sportbarů, kontaktovala, muž však spolupráci s policií popřel.

GIBS vilu v Praze Vokovicích sledovala, do domu se však nikdo nevloupal, z odposlechů nic nevyplynulo a nepodařilo se ani získat důkazy o existenci peněz. ÚOOZ se k tomu nechtěla vyjádřit. „Operativní informace, pokud existují, nejsou důkazním materiálem, a proto také nejsou určeny ke zveřejňování,“ uvedl šéf útvaru Robert Šlachta.