Jednání policistů jako v 50. letech přineslo ČR evropský rozsudek

Praha – Se zadrženým na policejní služebně jednali nelidským a ponižujícím způsobem, konstatoval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku minulý týden, když vůbec poprvé za něco takového odsoudil Českou republiku. Osmapadesátiletého muže z Aše policisté v roce 2010 bezdůvodně zavřeli do cely a bolestivým způsobem spoutali. Podle právníka poškozeného ČR porušila právo nebýt mučen a podroben krutému a ponižujícímu zacházení, které zaručuje Evropská úmluva o lidských právech. Verdikt zatím není pravomocný.

Policisté Vladimíra K. zadrželi a chtěli ho zavřít do cely. Ten se začal policejnímu úmyslu slovně bránit. Aby mu policisté ukázali, kdo je na služebně pánem, zkroutili mu ruku za záda a v cele mu ji připoutali k úchytu ve stěně. „Po krátké době mu připoutali i druhou ruku, spoutali nohy a nechali ho bolestivě viset za ruce,“ popsala počínání mužů zákona právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Muže také bili pěstmi do hlavy, zad i hrudníku, kde zranění potvrdila lékařská zpráva.

Sám poškozený uvedl, že ho strážníci městské policie žádali o prokázání totožnosti asi 50 metrů od domova, když se vracel z baru, přestože ho osobně znali. Muž neměl občanský průkaz u sebe, a proto jej městská policie odvezla na služebnu, kde si jej vyzvedli státní policisté, kteří ho umístili do cely. „Podrazil mně nohy, začal mě bouchat do spánků, byl jsem téměř v bezvědomí,“ vylíčil praktiky policistů napadený. Po nějaké chvíli jej prý policisté odpoutali a pustili domů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Muž podal následně trestní oznámení, obrátil se také na Ústavní soud, za pravdu mu dal ale po více než dvou letech až soud ve Štrasburku. „Jediný, kdo konstatoval pochybení, byl ombudsman (Pavel) Varvařovský,“ uvedla Candigliota. Právnička přisuzuje policejní inspekci nečinnost, podezření podle ní řádně nevyšetřila. K dokreslení svých slov připomněla, že policisty vyslechla inspekce až po třech měsících.

Právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota: „Podle našich poznatků se nezměnilo personální obsazení ani metody nové inspekce (GIBS) a ta nadále kryje nepřiměřené násilí policistů.“


Muž se domáhá odškodnění 100 tisíc korun, žádné peníze ale Evropský soud zatím muži nepřiznal, protože tuto žalobu projednává český soud.

Ombudsman: Demonstrace síly jsou v 21. století zbytečné

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský České televizi řekl, že závěry šetření jeho úřadu mluvily o nedůvodném omezení osobní svobody a nepřiměřeně omezujícím postupu při něm. „K závěru o pochybení nakonec dospěla i policie, protože, pokud vím, byli daní policisté ne příliš významným způsobem, ale přesto kázeňsky postiženi,“ upřesnil ombudsman.

Pavel Varvařovský
Pavel Varvařovský

Varvařovský podle svých slov s policejními představiteli občas řeší nadbytečné užívání síly třeba při zatýkání. „Je to smutné, v 21. století by se lidé měli normálně zatýkat, a ne takové tyjátry a demonstrace síly v případech, kdy podezřelý nevypadá, že by chtěl úplně střílet,“ vyjádřil své mínění ochránce práv.

Video Komentář Pavla Varvařovského k rozsudku Evropského soudu
video

Komentář Pavla Varvařovského k rozsudku Evropského soudu