Duka řešil s Rusnokem restituce, církev už podala žádosti

Praha - Zástupci římskokatolické církve chtějí vrátit majetek. Převážnou většinu žádostí už podali, potvrdil pražský arcibiskup Dominik Duka po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem. Hovořili spolu o tom, jak restituce budou pokračovat po pádu Rusnokovy vlády a nástupu kabinetu nového po pravděpodobných předčasných volbách.

„Absolutní převážná většina požadavků byla podána a teď je na příslušných místech a úřednících, aby posoudili, co skutečně spadá pod zákon, kde je zapotřebí některé věci doplnit,“ uvedl Duka. Během schůzky prý zdůrazňoval nutnost zachování kontinuity restitucí, aby se stihly všechny zákonné termíny. 

Dominik Duka, kardinál

„Musíme jednat tak, aby ty procesy mezi státem a církvemi byly naplňovány a předávány kontinuálně. Některé požadavky se váží do konce roku, je tudíž nutné zajistit kontinuitu.“


Českobratrská církev dostala dostala první restituční pozemek u Lysé nad Labem dostanou první majetek
Zdroj: ČT24

Katolická církev stihla zatím požádat o vydání více než 11 tisíc pozemků, někteří církevní hodnostáři si v Katolickém týdeníku stěžovali na průtahy. Výzvy k vydání majetku podávají farnosti, řády a další náboženské jednotky. Například pražské arcibiskupství expeduje výzvy za všechny farnosti arcidiecéze, kapituly i samotné arcibiskupství. 

Stát vyjednal církevní narovnání se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během třiceti let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.