Schwarzenberg: Naše strany jsou bez opravdového obsahu

Praha - Karel Schwarzenberg je přesvědčen, že vláda tajila chystané jmenování Remka a Klausové velvyslanci kvůli hlasování o důvěře. „Pan prezident to nechtěl oficiálně potvrdit před hlasováním ve sněmovně, o to šlo,“ uvedl předseda TOP 09 v Interview ČT24. Schwarzenberg si netroufá odhadnout, jak dopadne zítřejší hlasování o rozpuštění sněmovny, potvrdil ale, že všichni poslanci TOP 09 budou hlasovat pro. „Jestli se sněmovna rozpustí, nevím, neboť v poslední době se zdají býti někteří poslanci poněkud pohybliví a člověk je najednou objeví na místě, kde je nečeká,“ dodal.

Strana TOP 09 byla nejprve proti rozpuštění Poslanecké sněmovny a věřila v pokračování bývalé trojkoalice. Když se ukázalo, že ta nedisponuje většinou, kterou deklarovala, je teď TOP 09 jedním z největších zastánců okamžitého rozpuštění sněmovny a brzkých předčasných voleb. Jsou ale strany a politici, kteří jí to nevěří a tvrdí, že TOP 09 se nakonec zachová jinak. Jak tedy zítra vše dopadne? O tom mluvil v Interview ČT24 předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. 

Odhlasuje sněmovna zítra své rozpuštění?

„Doufám v to, ale v poslední době se zdají býti poslanci poněkud pohybliví a člověk je najednou objeví na místech, kde je nečeká, takže uvidíme, jak to zítra dopadne, ale TOP 09 pevně zastává stanovisko, že lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce. Nevím, jak budou hlasovat ostatní poslanci. Zajímají mě fakta, ne hádanky.“

Vaši poslanci nejsou pohybliví?

„Ne. Zítra budou všichni přítomní a budou všichni hlasovat pro rozpuštění sněmovny.“ 

Ministr vnitra Martin Pecina uvedl, že TOP 09 opět otočí a řekne, že bychom měli ještě chvíli počkat. Sněmovna podle něj své rozpuštění schválí až v září.

„Martin Pecina není zvláštní znalec TOP 09, prostě kecá, abych to řekl normálními slovy. Toho času je strana TOP 09 a její poslanci jediný pevný blok ve sněmovně, na které je spolehnutí.“ 

image_495976
Zdroj: ČT24

O čem svědčí vyostřená atmosféra před hlasováním?

„Je to strašná nervozita před volbami. Nesmíme zapomenout, že jsou důležité, neboť poprvé jde o zásadní rozhodnutí od roku 1990 - zda budeme parlamentní demokracie, nebo ne. Některé malé strany jsou navíc v přímém ohrožení, že vypadnou ze sněmovny. ODS se ocitá ve veliké krizi. ČSSD je rozpolcena mezi příznivce Haška, a tudíž prezidenta Zemana a příznivce předsedy Sobotky.“ 

Někteří poslanci tvrdí, že před rozpuštěním sněmovny by bylo dobré ohlídat si některé zákony.

„Já jim to věřím, ale předpokládám, že motivace je jiná. Asi je pravda, že nejde o tyto zákony, ale o to, aby měla ODS v klidu vyřešeny kandidátky.“ 

image_495974
Zdroj: ČT24

Může být ODS pro TOP 09 nadále partnerem?

„Jako většina politických stran. V zásadě jsem toho názoru, že v demokracii nesmí být jakákoliv demokratická strana vyloučena z možnosti být v koalici.“ 

Takže stavíte ČSSD a ODS na stejnou úroveň?

„Teoreticky ano. Ale jakékoliv spekulace jsou před volbami naprosto marné. Nejde o pravici a levici, ale o to, jaký má program. Otázka je, jestli je možné dohodnout kompromis, na kterém se tu čtyři roky pracuje. To je poté ten vládní program. Ostatně nikdo mi ještě nevysvětlil, kdo je u nás pravice a kdo levice. Já považuji veškeré naše strany spíše bez opravdového obsahu.“ 

Pro rakouský týdeník Profil jste uvedl, že vaším hlavním tématem nastávající volební kampaně bude střet s prezidentem Milošem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu.

„Částečně. Poprvé od roku 1990 se někdo pokouší změnit náš systém, tedy odejít od parlamentní demokracie k prezidentskému systému. Každá ústava, když se vykládá čistě podle písmena a nerespektují se ústavní zvyklosti a obyčeje, se dá zneužít. To zažily různé evropské státy v 20. století - převrat v únoru 48 formálně dodržoval ústavu, totéž v roce 1933 v Německu. Žádná ústava není schopná podchytit všechny možnosti. Prezident Miloš Zeman s ní zachází nevhodným způsobem.“

„Před měsícem, kdy existovala většina ve sněmovně, vědomě nerespektoval vůli sněmovny a ustanovil vládu vlastní, podle své chuti. Pilně na tom pracoval, i jeho spojenci, aby tam většina nebyla. Před měsícem tam jasná většina byla. Jak známo, někteří poslanci teprve v noci před hlasováním náhle otočili. Je to pozoruhodné, i veliký anglický spisovatel Chesterton psal, že máte zpozornět, najdete-li v mléce pstruha.“ 

Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Do jaké míry je váš střet s Milošem Zemanem osobní?

„Není osobní. Kdyby Miloš Zeman vykonával svůj úřad jako Václav Havel a koneckonců i jako Václav Klaus, tak bych ho respektoval jako hlavu státu. Proti němu osobně nic nemám. Po léta letoucí jsme si docela dobře rozuměli.“ 

Miroslava Němcová a Lubomír Zaorálek se pozastavovali nad utajováním jmenování Vladimíra Remka a Livie Klausové velvyslanci. Na druhou stranu se argumentovalo, že jde o běžný úzus, že jmenování velvyslanců se schvaluje v režimu utajení.

„Nemluví se o tom, dokud se nedostane agremá. Nicméně, pan prezident už předtím zvěstoval, že slovenský souhlas získal, že na Slovensku Klausovou uvítají. Takže to bylo veřejné tajemství. Nechtěl to prozradit před hlasováním o důvěře vládě. To je způsob, který se mi zvláště nelíbí.“ 

„Je něco jiného, jestli se v průběhu jmenování respektuje proces, že je velvyslanec navržen ministerstvem zahraničních věcí vládě, vláda ho jmenuje a prezident pověří. V ústavě je napsáno, že prezident pověřuje, nikoliv jmenuje. Zeman vždy mluvil o jmenování. To prezident dělat nemá. Kdyby to bylo přání k diskusi, je to něco jiného. Ale on to vzal jako hotovou věc.“

image_495977
Zdroj: ČT24

Vnímáte jmenování velvyslanců jako prohru?

„V okamžiku, kdy prezident jmenoval novou vládu pana Rusnoka, která je ve skutečnosti vládou Zemana, tak jsem věděl, že se to stane, poněvadž ji jmenoval k tomu, aby platila jeho vůle, o tom v celém cirkusu jde. To mi bylo jasné od začátku.“