Poslanec VV podal ústavní stížnost na hlasování o důvěře vládě

Praha - Poslanec VV Petr Skokan podal ústavní stížnosti na způsob svolání a průběh schůze sněmovny, která 7. srpna jednala o žádosti úřednické vlády Jiřího Rusnoka o vyslovení důvěry. Skokan tvrdí, že hlasování o důvěře vládě se neuskutečnilo v souladu s ústavou a se zákonem o jednacím řádu sněmovny. Ústavní soud by měl podle Skokana sněmovně uložit, aby o vyslovení důvěry hlasovala znovu.

Skokan žádá, aby Ústavní soud vydal předběžné opatření, které by prezidentu republiky do doby rozhodnutí o jeho ústavní stížnosti uložilo, aby nejmenoval předsedu vlády ani žádné její další členy. „Dále aby do téže doby nereagoval ani na jiné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny, které jsou ostatně v přímé návaznosti na její zmatečné rozhodování během zmíněné schůze,“ uvedla strana VV v tiskové zprávě.  

Podle Skokana svolává jednání sněmovny alespoň pět dnů předem předseda, což se prý v některých případech nestalo. V případě žádosti vlády o vyslovení důvěry mají být neprodleně vyrozuměny poslanecké kluby a výbory, což se podle Skokana také nestalo. Poslanec VV poukazuje také na to, že při schůzi nefungovalo hlasovací zařízení. Skrutátoři podle něj opakovaně nebyli schopni dospět k výsledku hlasování, který by odpovídal hlasování přítomných poslanců v sále.

Skokan: Je možné, že kromě poslanců hlasovaly i další osoby

„Je otázkou, zda se na hlasování podíleli skutečně jen poslanci, nebo i jiné osoby nacházející se v jednacím sále,“ uvedl Skokan, podle kterého byl v jednacím sále i úřadující předseda ODS Martin Kuba, který přitom není poslancem. Poslanec VV si rovněž stěžuje, že o jeho námitce proti výsledku hlasování o důvěře vládě, kterou na tyto rozpory upozorňoval, nenechal předsedající Lubomír Zaorálek (ČSSD) hlasovat.

Při hlasování ve sněmovně Rusnokova vláda důvěru nedostala. Pro kabinet zvedli ruku zejména poslanci někdejší opozice včetně VV, což nestačilo. Bývalá koalice byla proti, ale ne většinou 101 hlasu. Česko tak nyní směřuje k předčasným volbám, které vedle dřívějších opozičních stran prosazuje i TOP 09. O rozpuštění sněmovny by poslanci měli hlasovat v úterý.