Benešová podá stížnost v kauze Bárty a Škárky

Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podá stížnost pro porušení zákona v údajné korupční kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Napsal to server Aktuálně.cz. Ministryně tak vyhoví podnětu soudce Jana Šotta, který ve věci rozhodoval a původně politiky uznal vinnými. Oba muže však musel následně zprostit obžaloby na základě rozhodnutí odvolacího soudu.

„Tento týden stížnost odchází z ministerstva, ode mě je to již podepsané,“ řekla Benešová serveru. To, že uvažuje o podání stížnosti v neprospěch Bárty se Škárkou, avizovala ministryně již dříve. Ministerstvo uvedlo, že Benešová se tak rozhodla, protože „pociťovala potřebu do budoucna vyřešit řadu právních otázek“ - například přípustnost či nepřípustnost trestního stíhání poslance či senátora za jinak protiprávní jednání, kterého se dopustí na parlamentní půdě.

Ministryni zajímá i problematika způsobu vedení soudního procesu za účasti novinářů, kteří z jednání pořizují on-line přenosy. Tento postup soudce obvodního soudu Šott při procesu Bárty a Škárky povolil a byl za to následně odvolacím soudem ostře zkritizován.

Proti pravomocnému zprošťujícímu rozsudku se již dříve vymezil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v případu podal dovolání. Podle něj měly soudy Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv. Navrhl proto Nejvyššímu soudu, aby osvobozující rozhodnutí soudů zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.