Devět let se skrýval v Karibiku, soud mu teď amnestii zrušil

Brno - Nejvyšší soud (NS) zrušil amnestii pro Jiřího Štěpánka souzeného za téměř čtyřicetimilionový leasingový podvod. Justice ji podle soudu aplikovala nesprávně, kauzu tak musí znovu projednat Vrchní soud v Praze. Muž se skrýval devět let v Karibiku, kde ho policisté zadrželi loni na podzim. Štěpánek poté požádal o obnovu procesu, díky tomu na něj dopadla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Štěpánek se podle obžaloby provinil jako majitel autosalonu. Fiktivním klientům zprostředkovával leasing, peníze ale končily na jeho účtu. Než ho stačili policisté zatknout, uprchnul do Dominikánské republiky, kde pracoval a založil novou rodinu. Loni na podzim ale české policejní komando vyrazilo do Karibiku a spolu s dalšími uprchlíky zatklo i Štěpánka. V Česku si měl odpykat 8,5 roku, požádal ale o nový proces.

Podle Nejvyššího soudu je ale nutné dobu na útěku odečíst od osmileté lhůty, po které se podle druhého článku amnestie zastavují neukončená trestní stíhání. NS už z tohoto důvodu vyhověl přinejmenším pěti dovoláním Nejvyššího státního zastupitelství v amnestijní agendě. Zrušil například zastavení trestních stíhání údajného podvodníka Martina Gutha, údajného překupníka aut Milana Šenfelda, Martina Čihuly, jenž čelil podezření z daňových úniků a údajného lupiče Martina Bajgera. Všichni se po určitou dobu skrývali v zahraničí.

Stále ale visí otazník například nad částečnou amnestií pro aktéry kauzy takzvané konkurzní mafie Jiřího Berky, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zpochybnil také amnestii pro Miroslava Hálka, bývalého šéfa vytunelovaného fondu Trend, nebo Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36 000 lidí o půl miliardy korun. Amnestii chce Zeman zrušit rovněž v případě manažerů H-Systemu.