Policie chce vědět, odkud unikají informace o mrtvých Češkách v Egyptě

Ostrava – Policie šetří únik informací k případu úmrtí dvou Češek v egyptské Hurghadě, ke kterému došlo na konci července. Důvěrné údaje z vyšetřování totiž opakovaně zveřejnil český tisk, a to s odkazem na zdroj u policie. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel se proto obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

„Možné úniky informací ze spisu považuji za velmi závažné. A to nejen pro možnost spáchání trestného činu policistou, které s sebou nese i možné zkomplikování vedeného prověřování,“ podotkl Kužel. Na GIBS se totiž obrátil i s ohledem na pozůstalé. „Rodina je nucena čelit nejen smrti blízkých, ale i následkům masivní medializace události. Došlo-li ke spáchání trestného činu policistou, pak budu postupovat v souladu se zákonem o služebním poměru,“ dodal.

Z policejních řad mohly uniknout například citlivé a detailní informace k výsledu pitvy těl matky a dcery v Česku. V jednom z médií se totiž objevily koncem minulého týdne přesto, že je policie oficiální cestou nezveřejnila, a byly poměrně podrobné. Uváděly mj. to, že soudní znalci nebyli schopni určit příčinu smrti, protože těla žen byla zbavena vnitřních orgánů a částečně mumifikována.

Mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková nechtěla specifikovat, zda jde i o tyto informace. „Nebudeme konkrétnější. Jde o informace, které byly od údajného policejního zdroje. V novinách se takto objevily několikrát,“ řekla pouze.

Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera z Karviné zemřely 30. července v hotelovém pokoji v Hurghadě. Našel je manžel a otec, který řekl, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale zpochybnil ředitel nemocnice v Hurghadě, podle kterého měly obě mrtvé žaludky rozleptané silným jedem. Otec rodiny zůstává v Egyptě. Musí být k dispozici při vyšetřování. Výsledky pitvy, kterou provedli egyptští experti, stále nejsou k dispozici.