Benešová: Normy odmítnuté Senátem občanský zákoník nezablokují

Praha – Senát dnes podle očekávání zamítl dva daňové zákony, které byly součástí balíku doprovodných norem k novému občanskému zákoníku. Podle ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešové tento krok platnost občanského kodexu nezablokuje, mohl by ale způsobit potíže v praxi, a je proto na ministerstvu financí, aby včas zjednalo nápravu. Nový občanský zákoník začne platit od Nového roku.

Senát odmítl návrh na daňové osvobození dividend i zvýhodnění investičních fondů, které navrhoval ministr financí Miroslav Kalousek. Projednávání zákona tím končí, protože sněmovna, která by o tomto vetu za jiných okolností rozhodovala, je rozpuštěná. Senátoři rovněž neodsouhlasili zákon o dani z nemovitosti, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího.

Všechny normy byly součástí balíku doprovodných zákonů k novému občanskému zákoníku, odstupující šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová ale uvádí, že ani záporný hlas horní komory platnost kodexu nezablokuje. „Rekodifikace soukromého práva a její účinnost není závislá na tom, zda projde, či neprojde soubor doprovodných zákonů. Pouze vzniknou potíže v praxi,“ konstatovala Benešová.

Vzniklá situace by se podle ní dala vyřešit zákonným opatřením (čili jakousi alternativou k zákonu v čase, kdy neexistuje sněmovna), které by ministerstvo financí předložilo do Senátu. „Ministr financí musí nyní nabídnout vhodné řešení, o kterém se povede debata na vládě,“ uvedla k dopadům rozhodnutí Senátu ministryně spravedlnosti Benešová.

Zákonné opatření je ve hře, připouští Fischer

Totéž soudí i senátor a stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier. „Počítáme s tím, že v této situaci vládě nezbývá nic jiného, než předložit návrh zákonného opatření, které to, co souvisí s občanským zákoníkem a nic navíc, tímto zákonným opatřením upraví,“ uvedl ve vysílání ČT24. „Nepochybuji, že takové zákonné opatření, které bude mít technickou povahu, projde snadno v Senátu a následně i v Poslanecké sněmovně.“

Zákonné opatření nevyloučil ani ministr financí v demisi Jan Fischer. „Ale budeme to konzultovat jak samozřejmě s premiérem, tak v celém sboru vlády,“ dodal. Odložení občanského zákoníku je podle něj krajní varianta. „Nechci o ní zatím spekulovat.“

Senátoři dnes také naopak posvětili balíček čtyř zákonů, které reagují na změny v soukromém právu, především na nový občanský zákoník. Jde o novelu insolvenčního zákona, doprovodný zákon k občanskému zákoníku, nový zákon o zvláštních řízeních soudních a o novelu občanského soudního řádu. Soubor norem nyní míří k podpisu prezidentovi.

Video Rozhovor s Jiřím Dienstbierem a Petrem Bratským
video

Rozhovor s Jiřím Dienstbierem a Petrem Bratským

Rozhovor s Jiřím Dienstbierem a Petrem Bratským

NOZ - 14s913

Senát zatrhl daňové změny, naopak zrušení sKaret prošlo hladce

Občanský zákoník tématem Událostí, komentářů

Nový občanský zákoník má nabýt účinnosti 1. ledna 2014. Kodex o víc než třech tisících paragrafech nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Podle bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) se například nově zvýší náhrada škody způsobená občanovi, poškození budou celkově v lepší pozici.

Zlepšit se má i pozice občanů, kteří trpí nějakou nemocí, například duševní poruchou. Lépe budou ochráněna i práva osob, které byly dosud zbavovány způsobilosti k právním úkonům. Rozšíří se i možnosti nakládat s vlastnictvím v rámci dědického práva.