Úsvit odstartoval kampaň, cílem je „druhé Švýcarsko“

Kladno – Se skromným zázemím, ale s o to větším elánem odstartovalo Hnutí přímé demokracie svou předvolební kampaň. Jeho lídr Tomio Okamura v Kladně zmínil, že několik týdnů do voleb vyplní objížděním českých krajů a diskuzemi s místními. Chce je prý přesvědčovat o výhodách přímé demokracie. Nová strana se nechce spoléhat na peníze od sponzorů, přesto dnes mimo jiné představila transparentní účet. Úsvit hodlá v případě volebního úspěchu prosazovat obecné referendum nebo trestní odpovědnost a odvolatelnost politiků.

Okamura na kladenské náměstí Sítná před zhruba 40 lidmi nejprve hovořil o nevelkých finančních rezervách své strany. „Kampaň je v našem případě velký eufemismus. Neoplýváme penězi, takže billboardů bude pár, inzerce zřejmě nebude žádná a když dvakrát vytiskneme nějaké letáky, budeme spokojení,“ uvedl Okamura. 

Hnutí chce podle Okamury prosadit osobní, hmotnou i trestní odpovědnost pro politiky, soudce, státní zástupce a exekutivu, přímou volbu a odvolatelnost politiků. Za hlavní bod programu považuje změnu politického systému na přímou demokracii, což přirovnal k radikálnímu řezu, jako bylo založení republiky v roce 1918 nebo svržení komunistického režimu v roce 1989. „Parlamentní cestou chceme skoncovat se současným nedemokratickým režimem, který ovládá stranická oligarchie,“ prohlásil Okamura. 

Tomio Okamura:

„Navazujeme na přání Tomáše G. Masaryka, který si přál, aby Československo bylo středoevropským Švýcarskem. A právě například ve Švýcarsku systém přímé demokracie už po staletí funguje. Navazujeme také na ducha převratu v roce 1989, kdy si lidé přáli skutečnou demokracii. Každý večer budu objíždět regiony České republiky. My sázíme na volební kampaň. Chceme lidem vysvětlovat, co je to přímá demokracie.“


Tomio Okamura
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Lídři všech kandidátek hnutí se v Kladně sešli poprvé. Okamura bude lídrem kandidátky ve Středočeském kraji, kde se střetne například s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). V Plzeňském kraji kandidátku povede šéf Věcí veřejných Vít Bárta, jehož protivníkem bude mimo jiné exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). V čele pražské kandidátky stane diplomat Milan Šarapatka. Lídrem v Pardubickém kraji bude reprezentační trenér plavců Augustin Karel Andrle. 

V čele kandidátky v Libereckém kraji stane Jana Hnyková, vedoucí sestra ošetřovatelského oddělení v domově důchodců a členka výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Lídrem v Jihomoravském kraji je zemědělský inženýr Petr Adam, který se ve volbách postaví svému otci Vojtěchu Adamovi, jenž kandiduje jako nestraník v čele listiny KSČM. Na prvním místě kandidátky na jihu Čech bude hokejový trenér a manažer prvoligového týmu Českých Budějovic Karel Pražák. 

V Karlovarském kraji kandidátku povede Pavel P. Reis, který je předsedou Sdružení na záchranu památek ČR. Na Vysočině je v čele kandidátní listiny šéfredaktor Hitrádia Vysočina Martin Lank. V čele kandidátky Královéhradeckého kraje je lékař Jiří Štětina a v Moravskoslezském kraji je lídrem podnikatel Karel Fiedler. Na Zlínsku kandidátku povede zastupitel obce Březůvka Jaroslav Holík a v Ústeckém kraji starosta krušnohorské obce Nová Ves David Kádner. Lídrem hnutí v Olomouckém kraji je podnikatel Radim Fiala.

Video Brífink hnutí Úsvit přímé demokracie k představení kampaně
video

Brífink hnutí Úsvit přímé demokracie k představení kampaně