Lidé v Praze žijí déle než jinde v ČR

Praha - Délka života se v jednotlivých krajích Česka výrazně liší. V některých regionech mají lidé šanci žít déle i o několik let. Zatímco v Praze či v Jihomoravském kraji se mohou ženy dožívat skoro 82 let, v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji ani osmdesátky. Muži v hlavním městě mají před sebou 77 let života, v Ústeckém kraji o čtyři roky méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle nich se za posledních deset let život v ČR prodloužil u mužů zhruba o tři roky a u žen o dva - na 75 a 81 let.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Matthias Stolt

Podle statistiků je naděje dožití nejvyšší právě v hlavním městě. Muži tu mají šanci žít o dva roky déle, než je celorepublikový průměr. Ten dosahuje 75 let. Ženy v metropoli čeká zhruba o rok delší život než průměrně ve zbytku země, před sebou mají bezmála 82 let. Podobně jsou na tom Jihomoravanky, které se mohou dožít 81,7 roku. Po pražských mužích jsou na tom nejlépe muži z Královéhradeckého kraje a z Vysočiny. Dožívat se mohou 75,6 roku.

Nejhorší úmrtnostní poměry pro obě pohlaví jsou dlouhodobě v kraji Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském. V Ústeckém kraji se ženy mohly dožít 79 let a muži 73 let. V Moravskoslezském kraji naděje dožití u žen byla 79,7 roku a u mužů 73,3 roku. Střední délka života v Karlovarském kraji dosahovala u žen 79,7 roku a u mužů 74 let.

Velké rozdíly nejsou jen mezi kraji, ale také mezi muži a ženami v jednom regionu. Největší panují ve Zlínském kraji. Ženy tu mohou žít o sedm let déle než muži, tedy do 81,4 roku. Nejméně se doba dožití liší v Praze, a to o 4,8 roku.

Naděje dožití neboli střední délka života představuje počet let, které v průměru prožijí právě narození, pokud by podmínky a „řád vymírání“ zůstaly stejné. Ve skutečnosti tak lidé mohou žít mnohem déle. Může za to zlepšování životního stylu i moderní medicína a nové výzkumy. Podle statistik 44 procent zemřelých loni tvořily osoby nad 80 let.

Naděje dožití mužů a žen v jednotlivých krajích v roce 2002 a 2012
Zdroj: ČSÚ

Podle aktuální demografické projekce statistiků by se měl život do konce století protáhnout zhruba o deset let. Prodlužuje se postupně i doba, kterou lidé prožijí ve zdraví. Z údajů Eurostatu vyplývá, že čeští muži mohou bez zdravotních omezení žít v průměru něco přes 62 let a české ženy téměř do 64 let. V roce 2007 to u Čechů bylo přibližně o rok méně a u Češek zhruba o čtyři měsíce méně. Zdravotní problémy tedy provázejí přibližně poslední pětinu života.

Pokud se lidé ve zdraví dožili 65 let, mívají před sebou podle údajů Eurostatu ještě několik dalších let zdravého života navíc. České pětašedesátnice čeká téměř devět let bez větších omezení, pětašedesátníky pak přes osm let. Výrazně vyššího věku se podle výsledků mezinárodního srovnání o životě seniorů dožívají vzdělanější lidé. Nejdéle žijí vysokoškolsky vzdělané ženy, nejkratší život mívají muži bez či s nejnižší úrovní vzdělání.

Důchodkyně
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE
Autor: Oliver Berg

Demografové se zaměřili na naději dožití šedesátníků a šedesátnic. Použili údaje za rok 2008. Zatímco vysokoškolsky vzdělané šedesátnice v Česku podle nich měly před sebou v průměru ještě kolem 25 let života, u šedesátníků bez vzdělání či vyučených bez maturity to bylo ani ne 16 let. Muži s vysokou školou pak měli naději dožití přes 22 let.