Lukrativní pozemky maltézským rytířům pozemkový úřad zatím nedal

Praha – Státní pozemkový úřad v prvním kole odmítl žádost řádu maltézských rytířů o lukrativní pozemky v okolí městské části Praha-Březiněves. Česká televize už v září upozornila na zatím nejrozsáhlejší spor majetkového vyrovnávání státu s církvemi, řád totiž požádal o vydání 120 hektarů pozemků v hodnotě zhruba dvou miliard. Starosta městské části Jiří Haramul ale tvrdí, že na pozemky maltézští rytíři nemají nárok, protože o ně přišli ještě před 25. únorem 1948, byť zřejmě pouhý den před klíčovým datem. A Státní pozemkový úřad se s takovým názorem ztotožnil.

„Předložené dokumenty ze strany maltézských rytířů nás nepřesvědčily o tom, že jsou splněny veškeré předpoklady pro uzavření dohody,“ řekl České televizi ředitel úřadu Petr Šťovíček. SPÚ totiž nemůže vydat pozemky zabavené před 25. únorem 1948 a maltézští rytíři o ně přišli podle dokumentu ministerstva zemědělství 24. února téhož roku.

Starosta Haramul s postupem pozemkového úřadu souhlasí, podle jeho názoru by instituce neměla ze zákona vydávat žádná sporná prostranství. Řád maltézských rytířů se k aktuálnímu postoji Státního pozemkového úřadu nevyjádřil, požádal již ale o nové správní řízení. Dostane v něm možnost dodat nové listiny, pomocí nichž by případně zvrátil jednání ve svůj prospěch.

Velvyslanectví Řádu maltézských rytířů
Velvyslanectví Řádu maltézských rytířů

Už dříve ve svém vyjádření trval kancléř řádu Johannes Lobkowicz na oprávněnosti požadavku. SPÚ v novém řízení opět prověří předložené podklady a znovu rozhodne. Definitivní verdikt by měl padnout do půl roku. Pokud by opět zablokoval vydání pozemků, má řád ještě možnost obrátit se na soud.

  • Maltézští rytíři představují spolu s řádem Svatého hrobu jeruzalémského jediná dvě rytířská společenstva, která oficiálně uznává Vatikán. Na území ČR pracuje řád přes 700 let s přestávkami v období Protektorátu Čechy a Morava a za éry komunistické totality. Po roce 1990 se do Česka vrátili, jejich organizace Maltézská pomoc se věnuje především péči o nemocné a seniory.

Video Stát odmítl vydat maltézským rytířům atraktivní pozemky
video

Stát odmítl vydat maltézským rytířům atraktivní pozemky