Zeman: Poplatky v nemocnicích porušují listinu práv a svobod

Praha - Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Středočeského kraje. Na krajském úřadě v Praze mluvil se zastupiteli a řediteli příspěvkových organizací. Mimo jiné varoval před zvýšením nezaměstnanosti v kraji a vyslovil se pro zrušení regulačních poplatků v nemocnicích. V Dobříši se ale prezident setkal i se svými odpůrci. Proti jeho počínání protestovala zhruba padesátka lidí s transparenty. Mezi nespokojenými obyvateli byl i místní evangelický farář nebo hokejový trenér Slavomír Lener.

Listina základních práv a svobod podle Zemana jednoznačně uvádí, že lékařská péče není bezplatná, ale hrazená z výnosů zdravotního pojištění. Proto podle něj regulační poplatky tuto listinu porušují a každý, kdo pojištění platí, by měl mít péči bezplatnou. Výjimkou jsou podle Zemana poplatky za pobyt v nemocnici, které hradí stravu. Situaci ve zdravotnictví by mohla zlepšit například změna úhradové vyhlášky nebo častější předepisování generik léků. 

Podle politologa Aleše Balcara z Vysoké školy finanční a správní si Zeman nezvolil téma regulačních poplatků náhodou. „Miloš Zeman dělá máloco náhodou, na druhou stranu je otázka, jestli je teď ještě čas vytahovat poplatky jako předvolební téma. Poplatky tu jsou od roku 2008 a voliči si na ně poměrně zvykli,“ uvedl ve Studiu ČT24. Zeman podle něj také svým výrokem o Listině základních práv a svobod nepřímo poukázal na Ústavní soud, který regulační poplatky v roce 2008 posvětil. Střední Čechy jsou posledním krajem, který ještě úplně nezrušil úhradu regulačních poplatků. Ostatní regiony od této praxe upustily.

Video Zeman zahájil návštěvu Středočeského kraje
video

Zeman zahájil návštěvu Středočeského kraje

Zeman zahájil návštěvu Středočeského kraje

z12, 15.10.2013

Rozhovor s Alešem Balcarem

Středočeský kraj ale trápí i nezaměstnanost. V září se zde zvýšila na 6,5 procenta. Největší podíl nezaměstnaných byl na Příbramsku. Podle Zemana by se také případné další zvýšení nezaměstnanosti v kraji nemělo týkat centrální oblasti kolem Prahy, ale problém by to mohl být v okrajových částech regionu. Prezident v této souvislosti připomněl své nedávné zahraniční cesty do Bruselu a Izraele, které by měly pomoci exportérům. V Bruselu například lobboval za zmírnění tabákové směrnice a právě ve středočeské Kutné Hoře sídlí továrna Philip Morris, která patří mezi přední výrobce cigaret.

Po návštěvě úřadu zamířil prezident do Příbrami, kde navštívil nemocnici. Kraj se ji v posledních letech snaží modernizovat, do rekonstrukce a nákupu nového vybavení už investoval přes dvě miliardy korun. Nemocnice ale podobně jako další zdravotnická zařízení v kraji loni skončila v červených číslech. Zařízení vykázalo ztrátu 45,8 milionu korun. Podle vedení hejtmanství je hospodaření oblastních nemocnic ovlivněno tím, že splácí nákladné investice z předchozích let.

Zeman se zastal odpůrců těžby zlata u Mokrska

Z nemocnice se prezident přesunul na zámeček Ernestinum, kde jednal s představiteli města. Na náměstí T. G. Masaryka pak na Zemana čekalo několik stovek lidí včetně aktivistů s transparenty, kteří prezidentovi předali petici proti těžbě zlata u Mokrska. Zeman jim přislíbil, že se s věcí seznámí, a vyslovil se proti použití kyanidu při těžbě: „Tuto těžbu zastavila už moje vláda před 12 lety a nevidím důvod, proč by se měla obnovovat.“  

Dalším místem prezidentské návštěvy byla Dobříš, kde Zeman navštívil klienty domova pro seniory a setkal se rovněž s obyvateli. Asi 50 jeho odpůrců ho ale uvítalo s transparenty jako „Nechci rady bonmotáka“ nebo „Vrať nám republiku, šarmantní alkoholiku.“ Mezi nespokojenými lidmi byl i místní evangelický farář nebo hokejový trenér Slavomír Lener.

„Jsem sportovec a nemám rád neférovou hru,“ poukázal Lener na to, že prezident podle něj před volbami podporuje SPOZ. Podobný postoj vyjádřil i evangelický farář Samuel Hejzlar. „Vadí nám, že se míchá do voleb a ovlivňuje voliče tímto způsobem,“ prohlásil Hejzlar, který přišel před domov důchodců protestovat se svou rodinou a několika farníky.

Proti kritikům se postavil početný dav prezidentových příznivců, protest se ale obešel bez incidentů. Jedna ze seniorek se pozastavila nad tím, že prezidenta při návštěvě domova důchodců doprovází dobříšský starosta, zatímco starostova manželka stojí v táboře odpůrců.

První den ve Středočeském kraji zakončil Zeman v Kladně, kde je byla připravená společná večeře s významnými osobnostmi kraje.