Moderní otroctví - Česká republika v Evropě třetí nejhorší

Londýn - Česká republika patří v Evropě mezi země nejvíce ohrožené moderním otroctvím. V rámci indexu otroctví sestaveného organizací na ochranu lidských práv Walk Free Foundation skončila spolu s Maďarskem v rámci Evropy na třetím místě. Hůře na tom jsou pouze Albánie a Černá Hora. Celkem je podle organizace v Česku ohroženo moderním otroctvím téměř 38 000 obyvatel.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Robert Schlesinger

Walk Free Foundation zahrnuje do definice moderního otroctví nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí, dlužní otroctví, v rámci kterého jsou děti nuceny pracovat pro dospělé, kterým dluží jejich rodiče, či obchodování s lidmi. Nejčastější je sexuální zneužívání a nucení k prostituci. To zločincům jen v Evropě vynese ročně až 640 miliard korun.

Index, podle kterého je sestaveno pořadí jednotlivých zemí, je kombinací několika ukazatelů, jako poměru zotročené populace, počtu dětských sňatků a úrovně obchodování s lidmi. Pořadí zemí určila také míra korupce, úroveň diskriminace žen a respektu k lidským právům a také komplexnost zákonů pro boj s kriminalitou.

V celosvětovém žebříčku, který hodnotí 162 zemí světa, patří České republice 54. příčka, napsal na svých stránkách The Prague Post. Slovensko se spolu s Polskem a Chorvatskem dělí o osmou příčku a celosvětově skončilo na 61. příčce.

Podle Walk Free žije v Česku v moderním otroctví 37 817 z celkového počtu 10,5 milionu obyvatel. Nejhorší odhad počítá s tím, že jich může být až 40 tisíc. „Nejsou to jen občané členských zemí, v řadě případů jde o občany východní Evropy a migrující pracovníky,“ říká Lucie Otáhalová, ředitelka organizace La Strada, která se tématu věnuje v Česku.

Podle Walk Free Foundation žije po celém světě v otrockých podmínkách 29,8 milionu lidí, z toho téměř dvě procenta se nachází v Evropě. Země západní Evropy mají celkově nejnižší riziko zotročení ze všech regionů světa. Přispívá k tomu nízká úroveň korupce, nejnižší úroveň diskriminace vůči ženám, vysoký respekt k lidským právům a účinné a komplexní zákony proti otroctví.


Organizace do Evropy nezapočítává Rusko, které skončilo před Českou republikou. V celkovém hodnocení za Českou republikou skončily takové země jako Afghánistán, Bangladéš, Saúdská Arábie, Angola či Irák a Írán.

Video Česko ohrožené otroctvím
video

Česko ohrožené otroctvím

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá americká první dáma Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair či spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

Podle nedávno zveřejněné zprávy Evropského parlamentu žije v Evropské unii 880 000 otrockých pracovníků. Německý zpravodajský magazín Der Spiegel rovněž varuje, že je mezi nimi 270 000 obětí sexuálního zneužívání. Více v souvisejících článcích: