Advokát Teryngel se daňového úniku nedopustil, potvrdil vrchní soud

Praha – Známý pražský advokát Jiří Teryngel se ani podle odvolacího soudu nepodílel na stomilionovém daňovém úniku při obchodu s cigaretami. Vrchní soud tak potvrdil dřívější verdikt pražského městského soudu. Podle obžaloby se měl advokát podílet na stomilionovém úniku a údajně donutil podnikatele podepsat směnku na 80 milionů korun, soudy ale rozhodly, že se skutek nestal. Teryngel dokonce skončil ve vazbě. Nyní se chystá na právní bitvu se státem a bude chtít odškodnění. 

 

Teryngel svou vinu od počátku odmítá a tvrdí, že trestní stíhání bylo výsledkem korupce a zneužití moci. Už loni, kdy ho nepravomocně osvobodil pražský městský soud, uvedl, že bude žádat odškodnění za stovky tisíc korun. 

V kauze spojené s firmou Letka Team byl stíhán také syn někdejšího šéfa kladenských hutí Marko Stehlík, Vladimír Mošovský a někdejší člen představenstva společnosti Juraj Glaser. Ten podle obžaloby přijal za společnost Letka team neexistující pohledávku ve výši zhruba 165 milionů korun a přihlásil ji do konkurzu po společnosti. Směnka však nebyla proplacena. Mošovský prý Glasera navedl - městský soud jim proto vyměřil podmíněné tresty ve výši 30 měsíců a dvou let s tím, že nesmějí podnikat v tabákových společnostech. Tento trest potvrdil i vrchní soud, zákaz ale rozšířil na všechny obchodní společnosti.

Teryngel pak byl spolu se Stehlíkem a Mošovským obžalován z toho, že v březnu 2007 donutili podnikatele podepsat směnku na 80 milionů korun. Vyhrožovali mu prý tím, že jinak nebudou moci vzhledem k finanční situaci uhradit jeho faktury a dodat mu zboží. Protože však advokát na dokumentu omylem neuvedl důležitý údaj, nebyla směnka nikdy proplacena. Také u Stehlíka potvrdil vrchní soud osvobozující verdikt.

Sám Jiří Teryngel je často označovaný jako takzvaný „ďáblův advokát“. Zastupoval řadu lidí z podsvětí. Šlo například o Tomáše Pitra nebo Viktora Koženého. Kariéru odstartoval už jako socialistický prokurátor.

Video Teryngel je nevinný
video

Teryngel je nevinný