Koalice? Zatím se rýsuje ČSSD, ANO a KDU-ČSL

Praha – Sociální demokracie již před volbami deklarovala, že s ODS a TOP 09 jednat o vládní koalici nebude, vládnout s podporou komunistů ve sněmovně jí nestačí, tudíž politické hřiště je podle statutárního místopředsedy ČSSD Michala Haška vymezeno poměrně jasně. On sám upřednostňuje vládní koalici. „O případném vládním projektu budeme hovořit s ANO a KDU-ČSL,“ řekl Hašek v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Vládní odpovědnosti se podle Martina Stropnického hnutí ANO nevyhýbá: „Jsme připraveni jednat. Volební výsledek nás vede k povinnosti jednat,“ řekl v pořadu Partie v Televizi Prima.

Michal Hašek nicméně v OVM uvedl, že stále připouští menšinovou vládu: „Jednání v příštím týdnu budou mít sondážní charakter. Do úvahy připadá menšinová vláda a nebo koaliční projekt,“ tvrdí Hašek, který na závěr zdůraznil, že jeho strana udělá maximum pro to, aby sestavila stabilní vládu.

Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se nyní nechystá být v „čisté opozici ve smyslu žádného vztahu k vládě“. Program hnutí ANO se podle Stropnického s programem ČSSD shodne v 61 procentech, což nabízí prostor pro racionální jednání. Nová strana by ale mohla být v opozici, v níž by tolerovala vládu sociální demokracie. „Když máte skoro 19 procent, jste v jiné situaci, než když jich máte 12 nebo šest,“ zdůvodnil Stropnický, podle něhož by takový postup nebylo státotvorné gesto. 

S ANO chce jednat vítězná sociální demokracie, které dali voliči 20,45 procenta hlasů. Předseda Bohuslav Sobotka v debatě televize Prima řekl, že levice nemá v nové sněmovně většinu, a proto chce strana hledat řešení v sestavení středolevé vlády. ČSSD původně chtěla menšinovou vládu za podpory KSČM, strany ale nemají ve sněmovně většinu. 

ODS a TOP 09: Důsledná a profesionální obhajoba zájmů jejich voličů


Občanští demokraté ani TOP 09 nechtějí ve sněmovně uplatňovat nulovou toleranci. O všech vládních předlohách mají v plánu jednat a snažit se uplatnit v nich zájmy svých voličů. „Budeme se snažit zájmy našich voličů implementovat do návrhů zákonů,“ řekl v OVM první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Stejně tak ODS je připravena podpořit neideové návrhy zákonů. „Věcná opozice, a ne destruktivní opozice, která chce destruovat veřejnou moc v této zemi a dále destabilizovat systém, který je po těchto volbách hodně destabilizovaný,“ dodal v OVM místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Michal Hašek a Miroslav Kalousek
Michal Hašek a Miroslav Kalousek

Jak bude vypadat nová sněmovna?


Poměrné zastoupení ve sněmovně. To je názor, který prosazuje jak statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, tak i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Hašek v OVM, podobně jako Sobotka v pořadu Partie televize Prima, podpořil, aby se komunisté vrátili do vedení sněmovny. „Pokud jsou komunisté třetí na pásce, měli by mít místopředsedu,“ řekl Hašek. 

  • Hašek v OVM „Dlouhodobě jsme prosazovali model poměrného zastoupení a budu rád, když se tento model uplatní. KSČM by měla mít místopředsedu Poslanecké sněmovny.“

Obsazení funkcí ve sněmovně by podle Sobotky mělo odpovídat výsledkům voleb, ale nemělo by vést k rozšiřování počtu místopředsedů nebo výborů dolní komory. „Ten počet místopředsedů by podle mého názoru neměl být větší, než je třeba počet místopředsedů v Senátu. Nejde o to, aby každá strana měla svého místopředsedu sněmovny, to si, myslím, skutečně nutné není,“ míní šéf ČSSD.

Místopředsedkyně KSČM Miroslava Vostrá naopak v Otázkách Václava Moravce uvedla, že sněmovna by mohla mít až šest místopředsedů. Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ale „mít předsedu a šest místopředsedů sněmovny by působilo poněkud divně“. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že strana postaví svého kandidáta na místopředsedu sněmovny a rozšíření jejich počtu se nebude bránit. 

Video Otázky Václava Moravce se zástupci vítězných stran
video

Otázky Václava Moravce se zástupci vítězných stran

Otázky Václava Moravce se zástupci vítězných stran

Otázky Václava Moravce se zástupci vítězných stran

Rozhovor s Martinem Stropnickým a Věrou Jourovou

Jak se vyvíjela Poslanecká sněmovna od roku 1993? Odpoví infografika.