Tečka za prohibicí. Ministerstvo zrušilo zvláštní nařízení

Praha – Ministerstvo zdravotnictví hodinu po obědě ukončilo platnost mimořádného opatření, které zmírňovalo prohibici a postupně otevíralo trh s tvrdým alkoholem. Podle úřadu je totiž výroba a distribuce alkoholu pod dostatečnou kontrolou, a to zejména díky nedávno přijatým zákonům – podle nich musí být lihoviny opatřené kolkem a tzv. rodným listem dokládajícím původ lihu.

„Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo ukončení mimořádného opatření ze dne 27. 9. 2012, kterým bylo upraveno pozvolné uvolnění trhu s lihovinami o obsahu etanolu nejméně 20 procent objemových nebo více, včetně tuzemáku a konzumního lihu,“ uvedl úřad.

Prohibici na tvrdý alkohol od 20 procent výše, včetně tuzemáku a konzumního lihu, vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví loni 14. září, a to kvůli sérii otrav metanolem - po vypití lihovin s metanolem zemřelo v Česku 47 lidí a 132 bylo hospitalizováno s různým stupněm otravy, z nichž někteří mají celoživotní následky.

Roli hrálo šetření policie i úřední kontroly

Po dvou týdnech se po částečném zmírnění prohibice do obchodů a restaurací vrátily lihoviny vyrobené rok předtím a dříve a také nové láhve s prokázaným původem lihu, tzv. rodným listem (čtěte víc). „Po vyhodnocení současné situace v návaznosti na všechna provedená opatření týkající se kontroly výroby a uvádění na trh lihovin, výsledků šetření Policie ČR a dosavadních výsledků úředních kontrol, bylo rozhodnuto o ukončení mimořádného opatření,“ řekl dnes novinářům hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Provozovatelé potravinářských podniků musejí nadále postupovat při obstarávání dokladu o původu lihovin podle nařízení vlády č. 317, kterým se stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu a destilátu.