Žalobci zrušili stíhání exšéfa ŘSD Brunclíka kvůli odpočívadlům

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo stíhání bývalého šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfréda Brunclíka, který byl obviněn kvůli údajně zmanipulované zakázce na pronájem dvou dálničních odpočívadel. Žalobci v této souvislosti zrušili také obvinění bývalého výkonného ředitele společnosti Michala Haly a dalších tří lidí. Brunclík ale podle médií čelí v kauze ŘSD i jinému obvinění.

Podle mluvčí nejvyšších žalobců Heleny Markusové bylo stíhání zahájeno předčasně, protože nebyly zjištěny všechny okolnosti nezbytné k posouzení trestní odpovědnosti jednotlivých lidí. „Státní zástupce usnesení o zahájení trestního stíhání zrušil a současně policejnímu orgánu uložil provést úkony tak, aby byl spolehlivě zjištěn skutkový stav. Teprve po doplnění dokazování bude možno řádně posoudit trestní odpovědnost jednotlivých osob,“ uvedla Markusová.

Protikorupční policie Brunclíka obvinila v dubnu z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži. Obvinění se týká smlouvy na pronájem odpočívadel u obcí Klimkovice a Vrážné, kterou Brunclík podepsal s firmami Monstera a Montegar. Podle policie zmanipulováním zakázky vznikla státu škoda přibližně 120 milionů korun. Brunclík tvrdí, že pronájmy odpočívadel nikdy neměl na starost. Celá agenda podle něj spadala pod bývalého výkonného ředitele Halu. Ten ale obvinění rovněž odmítá.

Brunclík čelí obvinění i kvůli nevýhodné nájemní smlouvě týkající se sídla ŘSD

Čtyři z pěti stíhaných už ale byli obviněni v kauze ŘSD dříve, jejich stíhání za jiné skutky i nadále pokračuje. Konkrétní jména odmítla mluvčí komentovat. Podle Hospodářských novin byl Brunclík v srpnu obviněn i kvůli údajně nevýhodné nájemní smlouvě týkající se sídla ŘSD na pražském Kačerově. Brunclík podepsal po příchodu do funkce v roce 2007 prodloužení kontraktu včetně zafixování ceny. Smlouvu prodloužil až do roku 2022. ŘSD za budovu ročně platí 46 milionů korun, podle vládní analýzy je to třikrát víc, než kolik stojí kanceláře průměrné státní instituce.

Hala je pak spolu s dalším bývalým šéfem ŘSD Petrem Laušmanem a dalšími dvěma lidmi obviněn již od prosince 2011. Laušmana a Halu policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie stíhá také někdejšího právníka ŘSD Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila. Prý státu nevýhodnými pronájmy pozemků a dálničních odpočívadel z roku 2006 způsobily škodu skoro 300 milionů korun.