Plzeň i Vysočina stojí za Sobotkou, pučisty vyzvaly k rezignaci

Volduchy – Plzeňská ČSSD i sociální demkraté na Vysočině podpořili Bohuslava Sobotku ve funkci šéfa strany i jako kandidáta na premiéra. Pučisty Haška, Škromacha, Tejce a Zimolu naopak obě krajské organizace vyzvaly, aby opustili stranické funkce. Ti, co hlasovali proti Sobotkovi, pak mají odejít z předsednictva. V Plzni dostal podporu i krajský šéf Milan Chovanec, podle svých spolustraníků by měl zůstat místopředsedou ČSSD.

Schůzku rozšířeného plzeňského krajského výboru svolal na dnešek sám Chovanec. Spolu se Sobotkou, kterého rovněž pozval, mluvili s kolegy o situaci ve straně. Ve Volduchách na Rokycansku se sešla zhruba stovka sociálních demokratů. Chovancovo vysvětlení postojů z minulých dní vzali účastníci setkání na vědomí.

Sobotka: Lidé, kteří organizovali převrat, si nezaslouží místo ve vládě

„Jsem přesvědčen, že Milan Chovanec nepatřil mezi iniciátory puče, který se odehrál ve vedení sociální demokracie. Dokážu si s ním představit spolupráci i v budoucnosti,“ uvedl Sobotka. Chovance označil za člověka, který může straně ještě hodně dát. O konkrétním obsazení míst ve vládě ale nechtěl do vyřešení stranické krize a do debaty o programu vlády mluvit. Řekl ale, že lidé, kteří organizovali převrat, si podle něj nezaslouží, aby stranu reprezentovali ve vládě.

Předseda ČSSD dnes navštívil i jednání na Vysočině. Ve Větrném Jeníkově se sešlo 125 delegátů. „Musím říci, že jsem v této pro nás těžké době potěšen, že se delegáti postavili tak, že prakticky jednomyslně přijali toto usnesení,“ reagoval předseda Senátu Milan Štěch. Delegáti si zvolili i nového předsedu. Stal se jím Petr Krčál, který je radním kraje a stejně jako Štěch patří mezi 13 členů předsednictva ČSSD, kteří na nedělním jednání nepodpořili výzvu k odchodu Sobotky z čela strany. Krčál v této souvislosti poznamenal, že zástupce za jednotlivé kraje do předsednictva volí krajské konference: „Vyzvali jsme krajské výkonné výbory, aby jednali i o těchto členech a aby z toho oni vyvodili svoji vlastní zodpovědnost.“

Bohuslav Sobotka: „Velmi si vážím podpory zejména řadových členů našich místních a okresních organizací. Trend podpory je velmi silný a myslím, že nám umožní, abychom celou tuto krizi sociální demokracie uzavřeli 10. listopadu na jednání ústředního výkonného výboru.“

Milan Chovanec: „Mě moje osobní ambice v současné době vůbec nezajímají, mě zajímá kondice sociální demokracie. Po krátké katarzi musíme dojít ke smíru a začít sestavovat vládu. Kdo v ní bude, rozhodne premiér. Věřím, že to bude pan Sobotka.“


Ve středu vyšlo najevo, že místopředsedové Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola opakovaně lhali, když tvrdili, že se těsně po volbách nesetkali s prezidentem v Lánech. Účastníci tohoto utajeného jednání se neúspěšně pokusili odvolat Bohuslava Sobotku z vyjednávacího týmu o budoucí koalici.

Chovanec při povolebním jednání předsednictva ČSSD hlasoval pro výzvu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi k odstoupení. Následně se ocitl ve vyjednávacím týmu, který měl bez Sobotky jednat o povolebním uspořádání. Tým pak ale jako první spolu s Lubomírem Zaorálkem opustili. Chovanec také jako první veřejně přiznal, že se v den vyhlášení výsledků voleb účastnil schůzky špiček ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „Nezaznamenal jsem tam přípravu na svržení kohokoliv. Schůzka měla poměrně příjemný průběh,“ uvedl k tajnému jednání.

Sobotka se dočkal podpory i z dalších regionů

Bohuslava Sobotku už včera podpořily i krajské buňky na Karlovarsku a Olomoucku. A to jak v čele strany, jako člena vyjednávacího týmu, tak i jako kandidáta na premiéra. Obě krajské organizace navíc neúspěšné „pučisty“ rovněž vyzvaly, aby po opakovaném lhaní vyvodili osobní zodpovědnost.

Video Krajské výbory ČSSD řeší situaci ve straně
video

Krajské výbory ČSSD řeší situaci ve straně

Ukazuje se tak, že v posledních dnech podpora Bohuslava Sobotky uvnitř strany roste. Příznivce naopak ztrácí jeho oponent Michal Hašek i další účastníci lánské schůzky. „OVV ČSSD Svitavy vyzývá Michala Haška, aby odstoupil z vedení ČSSD,“ shodl se okresní výbor na Pardubicku. „MO Slavkov u Brna vyzývá přítele Tejce, Onderku, Haška a Škromacha k odstoupení ze všech politických funkcí,“ prohlásila Sobotkova domovská organizace.

Rozhodující bude příští neděle

Za Michalem Haškem ale jeho domovská organizace Brno-venkov stále stojí. Vyzvala ho, aby ve funkci zůstal až do volebního sjezdu. Jestli tak statutární místopředseda udělá, oznámí až příští neděli. „Svoji spoluzodpovědnost za volební výsledek i povolební situaci si samozřejmě uvědomuji. Platí moje včerejší stanovisko, že své rozhodnutí sdělím ústřednímu výkonnému výboru strany 10. listopadu,“ napsal Hašek ČT v SMS zprávě.

Už ve čtvrtek v noci vyslyšel výzvu k rezignaci jeden z účastníků setkání s prezidentem - Jiří Zimola. „S okamžitou platností jsem se rozhodl rezignovat na funkci člena předsednictva a člena ÚVV,“ řekl. Šéfem jihočeské ČSSD, hejtmanem i poslancem ovšem zůstává.

Škromach, Hašek, Sobotka a Štěch na sjezdu ČSSD
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Hned čtyři výkonné výbory zasednou v pondělí. Ten jihomoravský bude řešit stranickou budoucnost dvojice Hašek a Tejc. „Čekal bych, že se většina členů krajského výkonného výboru přikloní na stranu legitimního předsedy,“ myslí si člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal.

To nejdůležitější jednání čeká sociální demokracii ale až příští neděli. Ústřední výkonný výbor rozhodne, zda v jejím čele zůstane Bohuslav Sobotka a účastníci lánské schůzky. Vrcholní členové ČSSD Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola dlouho účast i samotné konání utajované schůzky s Milošem Zemanem popírali. Nakonec se dodatečně přiznali, žádný puč se ale podle nich na setkání nepřipravoval.

Hašek, Škromach a Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost. Hašek se za to, že o schůzce s hlavou státu opakovaně lhal, veřejnosti omluvil, Škromach litoval „některých ne úplně přesných informací“ ze své strany.

Video Sobotka má podporu Plzně i Vysočiny
video

Sobotka má podporu Plzně i Vysočiny