Romští vysokoškoláci dostali stipendium od vzdělávacího fondu

Praha – Třicet osm romských vysokoškoláků dnes získalo stipendium od romského vzdělávacího fondu. Stipendium je 800 eur (asi 21 500 korun) na akademický rok, přičemž studenti soukromých VŠ si mohou žádat o další peníze na placení školného. Na českých vysokých školách studuje odhadem více než stovka Romů, za devět let fungování fondu bylo v Česku rozděleno 205 stipendií.

Podle koordinátorky projektu Ivy Hlaváčkové studují Romové nejčastěji pedagogiku, humanitní vědy, ale také ekonomii, medicínu a technické obory. Romské vzdělání se skloňuje spíš v souvislosti s praktickými školami, kde je romských dětí nadprůměrné množství. Podle Hlaváčkové ale fond cílí právě na vysokoškoláky, protože na podporu Romů na středních a základních školách už existují různé dotační programy z ministerstva školství. 

Stipendia Romského vzdělávacího fondu mohou studenti dostávat opakovaně po celou dobu studia, musí ale projít posouzením výběrové komise, která hodnotí jejich studijní průměr, ale i odhodlání ke studiu a další zkušenosti. „Zhruba v 89 % ti lidé dostudují a následně získají velmi dobré zaměstnání,“ tvrdí ředitelka občanského sdružení Romea Jarmila Balážová. To podle občanského sdružení dokládá, že jde o dobře investované peníze. 

Jednou z úspěšných žadatelek o stipendium je i Karolína Horváthová, která pátým rokem studuje na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem - obor český jazyk a společenské vědy. Po dokončení studia by chtěla vyučovat češtinu na střední škole. 

O stipendia si ročně zažádá kolem 60 Romů studujících bakalářské a magisterské programy, letos jich bylo 73. Na VŠ jich ale podle Hlaváčkové studuje víc, odhadem víc než stovka. Přesná čísla ale nemá ani ministerstvo školství. Podle Bohumily Potočné z ministerstva se totiž údaje o tom, zda je studující Rom, nesmějí ze zákona sbírat. Romští vysokoškoláci také od státu nedostávají žádnou zvláštní podporu, mají nárok na stejná stipendia jako ostatní, například ubytovací nebo sociální.