Lékařská komora je připravena vrátit úhradovou vyhlášku k ÚS

Brno - Pokud ministerstvo zdravotnictví nezmění svůj návrh úhradové vyhlášky na rok 2014, pokusí se Česká lékařská komora předpis opět zpochybnit u Ústavního soudu (ÚS). Shodla se na tom velká většina delegátů brněnského sjezdu. Svůj nesouhlas s vyhláškou vyjádřili lékaři v jednom ze závěrečných usnesení. V ministerském návrhu se podle nich vůbec neodráží výhrady ÚS k předpisu platnému v letošním roce.

Sjezd přímo uložil prezidentovi komory Milanu Kubkovi, aby podání návrhu na zrušení inicioval, pokud ministerstvo ve výsledném textu vyhlášky nezohlední jak nedávný nález ústavních soudců, tak připomínky České lékařské komory. Lékaři se sami na ÚS obrátit nemohou, museli by jim pomoci zákonodárci. Naposledy za ně návrh podala skupina senátorů napříč stranami.

Důležitá vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro následující rok. Na základě předpisu pak pojišťovny platí nemocnicím a lékařům, pokud se jim nepodaří dohodnout jinak. Návrh vyhlášky na příští rok představilo ministerstvo tento týden, následovala ostrá kritika ze strany komory, kvůli které svou plánovanou účast na sjezdu odřekl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát. Lékaři dnes vyzvali premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, aby k Hlocátovu kroku zaujal nějaké stanovisko.

„Ten návrh by měl pan ministr Holcát vyhodit, stejně tak by měl vyhodit tvůrce toho návrhu. Tvořili jej stejní lidé, kteří tvořili tu špatnou vyhlášku pana ministra (Leoše) Hegera,“ poznamenal Kubek. Do konce roku podle Kubka zbývá ještě dost času k přípravě vyhlášky, jež by zohledňovala stanoviska ÚS.

Plénum Ústavního soudu
Zdroj: ČT Brno
Autor: Bořivoj Hájek

Ústavním soudcům na letošní vyhlášce vadilo například to, že při překročení množství péče dohodnutého ve smlouvě zaplatí pojišťovny lékařům jen část peněz. Vyhláška tak nerozlišovala, zda je překročení důsledkem plýtvání, anebo má reálné příčiny. Soud zkritizoval také třeba nerovné postavení smluvních a nesmluvních poskytovatelů při proplácení úhrad za neodkladnou péči a různá regulační opatření.

V úhradové vyhlášce na příští rok chce ministerstvo přidat nemocnicím i ambulancím. Resort bude mít od pojišťoven k dispozici 235 miliard korun, o deset miliard víc než letos. Všechny požadavky však podle Holcáta uspokojit nelze, potřebných 50 miliard stát prostě nemá.

Víkendový sjezd lékařské komory také například vyjádřil nespokojenost se stavem specializačního vzdělávání, které prý klade nerealistické požadavky na mladé lékaře. Komora dále usnesením upozornila na to, že stát nesplnil závazky, které svým podpisem dal lékařům bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v roce 2011 v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme.

V případě změny regulačních poplatků lékaři požadují, aby pojišťovny kompenzovaly zdravotnickým zařízením pokles příjmů. Část sjezdových usnesení poukazuje také na vysoké pracovní vytížení a přesčasy lékařů. Komora by podle delegátů měla otevřít veřejnou diskuzi o delší dovolené nebo dřívějším odchodu lékařů do důchodu.