V boji o čelo pražské ODS vyhrál Svobodův člověk. Porazil Chalupu

Praha – Delegáti regionálního sněmu zvolili novým předsedou pražské ODS Filipa Humplíka. Na své místo ho před volbou doporučil dosavadní první muž pražských občanských demokratů Bohuslav Svoboda. Místopředseda místního sdružení ODS Radlice Humplík porazil někdejšího starostu Prahy 6 a bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupu poměrem hlasů 44 ku 35. Pražská ODS je dlouhodobě rozdělena mezi příznivce a odpůrce Bohuslava Svobody. Kvůli výsledku volby se rozhodl vystoupit ze strany bývalý místopředseda pražské ODS a někdejší náměstek primátora Josef Nosek, který byl častým Svobodovým oponentem. Mezi delegáty se mluví o dalších možných odchodech.

Sněm zvolil i další členy pražského vedení. První místopředsedkyní se stala místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková. Další místopředsednické posty obsadili starosta Radotína Karel Hanzlík, starosta Vinoře František Švarc, starosta Běchovic Ondřej Martan a místopředseda ODS v Praze 12 Vojtěch Kos. Schváleni pak byli také tři zástupci pražského regionu ve výkonné radě. Stali se jimi Filip Dvořák, Alexander Bellu a Zdeněk Zajíček.

Delegáti v pozdních nočních hodinách nominovali Bohuslava Svobodu jako pražského kandidáta do celostátního vedení. Sněm ale neurčil, na jakou pozici by měl kandidovat, zda by se měl stát předsedou, nebo místopředsedou. Svoboda již dříve uvedl, že pokud bude usilovat o pozici šéfky ODS Miroslava Němcová, tak proti ní nepůjde.

Miroslava Němcová s Bohuslavem Svobodou
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Nový pražský předseda Humplík dosud ve struktuře ODS žádné vysoké funkce nezastával, zatím byl pouze členem oblastního sdružení a místopředsedou místního sdružení v Radlicích. Má zkušenosti z reklamy, agentura Kolektor, jejíž je spolumajitelem, připravovala občanským demokratům v Praze volební kampaň před sněmovními volbami. Humplík patří mezi dlouhodobé sponzory pražské ODS.

Souboj dvou táborů uvnitř jedné strany

Humplík se opíral o podporu většiny občanských demokratů, kteří na posledním sněmu podporovali Svobodu. Nezískal však žádnou nominaci na předsedu od jednotlivých oblastních organizací: prý proto, že bylo jeho jméno jako kandidáta na předsedu zveřejněno až koncem minulého týdne a místní sdružení proto o něm nemohla hlasovat. Otevřeně se tak za něj postavila jeho domovská Praha 5 nebo Praha 2. Naopak Chalupa získal nominace od Prahy 6, 10, 11, 13 a 15, tedy oblastí, které za ním dlouhodobě stojí.

„Musíme se spolu začít opět bavit. To znamená bavit se o vizích, o programu, o tom, co dělat pro normální voliče,“ řekl novinářům po svém zvolení. V kandidátním projevu podle svých slov mluvil o nutnosti ustavení jasné vize, kterou ODS v současné době ztratila. Chce připravit stranu na komunální volby v příštím roce. Volbou na pozici šéfa pražské ODS se prý ale nestává volebním lídrem do komunálních voleb, o této otázce se podle něj bude strana teprve bavit.

Spolustraníci vyčítali Humplíkovi především to, že příliš neznají jeho názory. Někteří také poukazovali na jeho vystupování v době komunálních voleb v roce 2010, kdy podporoval po uzavření magistrátní koalice mezi ODS a ČSSD opoziční TOP 09. Jeho podporovatelé zdůrazňují, že je novou tváří.

Bohuslav Svoboda Dosavadní předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda před jednáním sněmu: „Dnešní jednání je skutečně zásadní, protože to je o dalším vývoji ODS. Jsem přesvědčen, že ODS se musí změnit od základu. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl pro osobu Filipa Humplíka.“


Naopak stoupenci Chalupy, bývalého ministra životního prostředí a starosty Prahy 6, svého kandidáta podporovali kvůli jeho zkušenostem a jasným názorům. Protivníci mu vyčítají spojení s minulostí, jeho podporovatelům se přezdívá koalice Key Investments kvůli stamilionům, které Prahy 6, 10 a 13, tedy oblasti stojící za Chalupou, vložily do dluhopisů spravovaných firmou, která skončila v konkurzu.

Chalupa delegáty oslovil možností přímé volby kandidáta na primátora, chtěl také snížit počet místopředsedů strany a vytvořit nový orgán předsedů jednotlivých oblastí, kteří by se pravidelně scházeli. „Volby, které teď přijdou, budou teprve ty nejdůležitější,“ poznamenal ke komunálním volbám, které se uskuteční příští rok.

Video Krátké vyjádření Filipa Humplíka a Josefa Noska
video

Krátké vyjádření Filipa Humplíka a Josefa Noska

Krátké vyjádření Filipa Humplíka a Josefa Noska

S6 22.11.2013 6.00

Pražská ODS má nové vedení

Z obou táborů zněly před volbou jednotně hlasy, že bez ohledu na výsledek bude nutné usmíření obou táborů. „Aby se hluboké příkopy, které se historicky vykopaly, brzy zasypaly,“ řekl například starosta Prahy 15 Pavel Klega. Svobodovo křídlo mluví o nutnosti změny způsobu politiky občanských demokratů a o odstřižení se od takzvaných kmotrů. Jeho odpůrci mu naopak vyčítají, že stranu rozdělil, přišel o vládu na magistrátu a ODS dovedl k nejhoršímu volebnímu výsledku.

Nosek odchází, možná půjdou i další

Výsledek volby zatím pražské občanské demokraty příliš nespojil. Kvůli výsledku se rozhodl stranu opustit bývalý starosta Prahy 8 Nosek. Volbu označil za absurdní, delegáti podle něj volili člověka, kterého vůbec neznali, pouze na základě výzvy Svobody s tím, že straně udělal dobrou kampaň. „Zapomněli jsme na myšlenky. Místo abychom dělali politiku, tak jsme začali politikařit. (…) Tato strana je odsouzena k odchodu do propadliště dějin,“ uvedl Nosek.

O odchodu ze strany údajně přemýšlí další lidé. Podle starosty Prahy 15 Pavla Klegy, který patří do „Chalupova tábora“, by měli počkat na další vývoj, zda nové vedení splní své sliby.

Josef Nosek (ODS)
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš