Hladoví a připomínají své zabité

Praha - Do řetězové hladovky, která už téměř rok upozorňuje, že komunisté do veřejných funkcí nepatří, nyní vstoupili příbuzní a potomci obětí komunistické represe. Ve dnech spojených s výročím 17. listopadu štafetová hladovka pokračuje téměř rok.

Hladovku, která apeluje na českou veřejnost, že komunisté k moci nepatří, organizuje hnutí Bez komunistů.cz. Jeho předseda Petr Marek říká: „Zúčastnila se už řada známých lidí, Marta Kubišová, Iva Janžurová, Miloš Forman se svou rodinou. Nejsilnější je, když nás začali oslovovat lidé, že chtějí připomenout své blízké, své příbuzné. Paní Jeanette Cejnarová nás uviděla ve zprávách na ČT24, když jsme 21. srpna před Národním muzeem připomínali zabité při okupaci v roce 1968. Přišla za námi a požádala, že se chce připojit a připomenout tak svého otce.“

Jeanette Cejnarová spolu se svými třemi dětmi připomene svého otce Vladislava Roubala, pilota RAF, kterého komunisté po únorovém puči odsoudili ve vykonstruovaném procesu. Byl zabit, když se skupina 12 vězňů pokusila utéct z lágru u Jáchymova, přežili jen dva. Paní Jeanette vzpomíná, že k nim tehdy vtrhla STB a její mamince řekli: „Jestli se ten smrad pohne, tak ho zabijeme.“ Po třech dnech pak řekli: „Je to dobrý, všechny je postříleli. A tak se moje maminka v 25 letech dozvěděla, že je vdovou.“

Protikomunistický protest
Zdroj: ČT24/Jaroslav Fiala

Svého tatínka připomíná také Ludmila Zouharová, rozená Švédová. Jako malá psala:„Tatínku můj, modlím se, aby ses nám zase vrátil, líbá a objímá tě Lidunka a Radoušek.“ Vroucí dětské přání zůstalo nevyslyšeno, Václava Švédu, člena odbojové skupiny bratří Mašínů, která se před 60 lety vydala na útěk do Berlína, komunisté popravili. Jeho popel nebyl rodině předán, urna byla zničena. Komunisti odsoudili na 18 let jeho ženu, zavřeli celé příbuzenstvo. V sedmi letech zůstala paní Zouharová sama, jen s malým bratrem a starou babičkou.

Vedle příbuzných připomínají lidé v hladovce své blízké, své přátele. Mária Uhnáková vzpomíná na svou kamarádku Marii Živnou: „Měli jsme modlitební společenství, všechno mladí lidé kolem dvaceti let. V roce 1973 nás zavřeli a odsoudili za podvracení republiky. Marie ve vězení zemřela, nikdy jsme se nedozvěděli proč. Její rodiče ji dostali zpátky v zinkové rakvi, kterou měli nakázáno neotevírat. Stejně ji ale otevřeli: Marie měla v rakvi, ve svých 24 letech, úplně bílé vlasy.“

Do hladovky vstoupil Miloš Forman
Zdroj: ČT24

Hladovku dnes drží také František Zahrádka. Loni byl oceněný Pamětí národa. Politický vězeň a držitel Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, zakladatel a správce Památníku třetího odboje Vojna u Příbrami, připomíná svého přítele Silvestra Müllera, s nímž byl společně odsouzen v politickém procesu: „Silvestr byl u 312. stíhací perutě RAF, byl to můj dobrý přítel a zemřel právě v lágru Vojna.“

Řetězová hladovka protestuje proti vzrůstajícímu vlivu komunistů ve společnosti, trvá už deset a půl měsíce. Zahájili ji původně jihočešští studenti už 8. ledna letošního roku, čtvrtek 21. listopadu je jejím 318. dnem.