Zeman poprvé od úrazu před médii - jmenuje ústavního soudce

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý jmenuje Radovana Suchánka ústavním soudcem. Ceremonie proběhne v Lánech, kde se Zeman léčí se zraněním kolene. Čtyřicetiletý Suchánek, jehož v říjnu schválil Senát, se tak stane nejmladším ústavním soudcem. Suchánek dosud působil jako právní poradce ČSSD a již dříve avizoval, že vzdá členství v sociální demokracii.

Suchánek uvedl, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost. Podotkl rovněž, že členství v politické straně je ústavním právem a nikdo kvůli tomu nesmí být diskriminován. „Samozřejmě jako soudce Ústavního soudu budu vystupovat nezávisle a nestranně a v souladu s těmi hodnotami, které jsem v dosavadní své profesní činnosti zastával. Jsou to hodnoty demokratického právního státu, který dbá na ochranu základních práv a svobod všech občanů naší země,“ uvedl Suchánek.

Do konce roku skončí další dva ústavní soudci. Zeman minulý týden navrhl Senátu další dva kandidáty. Jsou jimi dosavadní člen Ústavního soudu Jan Musil a expert na evropské právo Jiří Zemánek. Horní komora má jejich nominaci projednat do 10. ledna příštího roku.