Volby platí, soud nevyhověl žádné stížnosti

Brno - Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny definitivně platí. Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné z celkem 42 stížností. Jednu stížnost podala Česká pirátská strana, všechny ostatní sepsali voliči. 

Na základě voličských stížností letos soud zjistil dvě chyby při započítávání preferenčních hlasů, které však nemohly ovlivnit výsledky. Komise v Praze 2 poškodila některé kandidáty KDU-ČSL. Jediný zvolený lidovec v Praze, lídr kandidátky Daniel Herman, měl však takový náskok, že jej další kandidáti nemohli ani po dopočítání několika preferenčních hlasů přeskočit.

V Horní Bělé na Plzeňsku zase členové komise opomněli zohlednit přednostní hlasy na devíti z 19 hlasovacích lístků pro Úsvit. Důvodem k soudnímu zásahu to však nebylo. „V Plzeňském kraji hnutí Úsvit nedostalo ani jeden mandát, čili za této situace se k přednostním hlasům vůbec nepřihlíželo,“ sdělil předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

Česká pirátská strana ve své stížnosti kritizovala například rozdělení země do volebních krajů, pětiprocentní bariéru pro vstup do sněmovny a práci České televize před volbami. Soud ale důvod k zásahu nenašel. Připomněl, že volební systém jako celek už v minulosti obstál i při přezkoumávání Ústavním soudem. Ani televize podle soudu nechybovala.

Z celkového počtu 42 návrhů jich soud 18 odmítl, protože nesplňovaly procesní náležitosti. Dalších 16 vyřešil přípisy, protože podání neměla řádnou formu. Osmi návrhy se soud věcně zabýval, všechny zamítl. Rozhodnutí o poslední stížnosti se zdrželo kvůli námitce podjatosti.