Protikorupční policie prověřovala případy bez dozoru žalobců

Praha  Protikorupční policie prověřila 15 případů bez dozoru žalobců. Odhalila to prověrka Nejvyššího státního zastupitelství. V některých kauzách přitom později začalo i trestní stíhání. Situaci už dřív kritizovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní detektivové mimo dozor vyšetřovali například kauzy solárních elektráren.

Policejní prezidium po stížnostech Bradáčové loni na jaře prověřovalo zhruba 100 spisů protikorupčního útvaru, které však pod dozorem žalobců již byly. Nejvyšší státní zastupitelství pak z dílčích výsledků nařídilo 27 takzvaných dohledových prověrek, žádná výrazná pochybení však zjištěna nebyla. 

Kromě toho však nejvyšší žalobci z vlastní iniciativy zkontrolovali i kauzy, které státní zástupci nedozorovali a u nichž detektivové protikorupční policie prováděli pouze takzvané šetření. „V 15 věcech bylo zjištěno, že nebylo informováno státní zastupitelství, přičemž v některých z nich bylo poté, co se o nich nyní státní zástupce dozvěděl, zahájeno nejen trestní řízení, ale i trestní stíhání,“ uvedla mluvčí nejvyšších žalobců Helena Markusová.

Video Mluvčí žalobců: Zastupitelství nebylo informováno, ačkoliv bylo zahájeno i trestní stíhání
video

Mluvčí žalobců: Zastupitelství nebylo informováno, ačkoliv bylo zahájeno i trestní stíhání

Mluvčí žalobců: Zastupitelství nebylo informováno, ačkoliv bylo zahájeno i trestní stíhání

080114

Události

„Tuto informaci máme pouze z médií, čili se k ní zatím vyjádřit nemůžeme. Nejprve se s výsledky kontroly ze strany Nejvyššího státního zastupitelství musíme seznámit. Mohu sdělit, že vedení našeho útvaru průběžně provádí kontrolní činnost ohledně spisů vedených protikorupční policií, kdy zatím bylo zjištěno jen několik formálních nedostatků,“ napsal mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Bradáčová si stěžovala na postup protikorupční policie po sporu s někdejším šéfem útvaru Tomášem Martincem. Šéfka pražských žalobců kritizovala to, že ji chtěl protikorupční útvar sdělením informací o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka, s nímž již nežije, poškodit. Martinec byl za vyzrazení informace z trestního řízení potrestán kázeňsky, kvůli sporu však také rezignoval na svou funkci. Odmítá, že by se na jeho útvaru obcházeli státní zástupci. „Že se na ÚOKFK postupovalo za zády státních zástupců, je prostě nepravdivé tvrzení. Myslím, že se vždycky postupovalo podle zákonných norem,“ řekl České televizi v reakci na výsledky kontrol.

Mluvčí Policejního prezidia Vlasta Suchánková: „Podle zatím předběžných informací se mělo jednat o případy, kdy nebyl nutný dozor státního zástupce, nicméně státní zastupitelství je opačného názoru.“