Odcházející kabinet se loučí poslední večeří v Lánech

Lány – Prezident Miloš Zeman uspořádal na zámku v Lánech večeři pro členy odcházejícího kabinetu. Dorazilo na ni 15 členů úřednické vlády v čele s končícím premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. Prezident jim v Lánech poděkoval za více než půlroční práci. Vláda povede zemi pravděpodobně do konce ledna, poté ji nahradí kabinet koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předsedu příští vlády Bohuslava Sobotku dnes Zeman jmenoval na Pražském hradě. 

Prezident Miloš Zeman pojal dnešek symbolicky. Jmenoval nového premiéra a zároveň pozval na zámek v Lánech končící ministry Rusnokova kabinetu v demisi. Ministři se na zámku v Lánech sešli před sedmou hodinou večerní a po společném focení se odebrali k slavnostní tabuli. Premiér Rusnok avizoval, že se na setkání se Zemanem těší. „Vždycky je to inspirativní debata u pana prezidenta a setkání s kolegy stejně tak,“ uvedl.

Jako předkrm pojedli členové vlády Zemanovu oblíbenou pražskou šunku od kosti s křenem a lánským pečivem. Následoval silný zvěřinový vývar s nudlemi, poté pečený bažant nadivoko s nádivkou a bramborovým knedlíkem, nudlemi nebo jáhlovými noky. Jako dezert se podávaly palačinky s ovocem a domácí zmrzlina. Po jídle se hlava státu a členi úřednického kabinetu přesunuli do zámeckého farního kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kde vystoupil pěvecký sbor Zvoneček a fanfárový orchestr Hradní stráže.


Rusnokova vláda vznikla přes nesouhlas většiny stran tehdejší sněmovny loni v létě, když kvůli aféře s údajným zneužíváním vojenské tajné služby padla vláda Petra Nečase (ODS). Strany tehdejší koalice sice stály o pokračování stejné sestavy a do čela nové vlády navrhly místopředsedkyni občanských demokratů Miroslavu Němcovou, prezident ale 25. června jmenoval premiérem Rusnoka, někdejšího ministra financí ve své vládě (2001-2002).

Video Na večeři dorazilo 15 členů vlády
video

Na večeři dorazilo 15 členů vlády

Zeman opakovaně prohlásil, že jmenováním vlády bez sněmovní podpory chtěl vyvolat předčasné volby. Po těch od Nečasova pádu volali i sociální demokraté, kteří ale zprvu také nepodporovali Rusnokův tým, ve kterém zasedlo několik aktivních či bývalých politiků blízkých Zemanovi. Při hlasování o důvěře vládě ale nakonec poslanci ČSSD Rusnoka podpořili. Pro vládu i tak hlasovalo v srpnu jen 93 poslanců (proti 100) a Rusnok se stal druhým premiérem, jehož tým ve sněmovně neprošel.

Kabinet následně podal demisi, přesto ale vládne dodnes, hlava státu již dalšího premiéra nejmenovala. Novým premiérem se až nyní, 83 dnů po říjnových předčasných volbách, stal šéf ČSSD Sobotka. 

Rusnokovi ministři se nevěnovali jen „udržovací agendě“

Rusnokovi ministři, z nichž část ve volbách neúspěšně kandidovala za Zemanovce, se přitom oproti očekávání značné části politické scény nevěnovali jen „udržovací agendě“. Výrazně na sebe upozornil například šéf resortu dopravy Zdeněk Žák, který obměnil vedení Českých drah i dalších jemu podřízených státních organizací.

V posledních týdnech na sebe upozornil také ministr vnitra Martin Pecina, který krátce před předpokládaným koncem Rusnokova kabinetu vrátil do funkce bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Už koncem července, tedy ještě před hlasováním o důvěře, pak vláda schválila vyslání bývalé první dámy Livie Klausové na Slovensko a europoslance za KSČM Vladimíra Remka do Ruska, což prosazoval právě Zeman. Oba noví čeští ambasadoři se nedávno ujali svých funkcí.