Příští týden bude zase teplo, na konci možná zasněží, ale ne vydatně

Praha - Třetí lednový víkend Česko čekají opět rekordní teploty. Meteorologové totiž na zítřek předpovídají až 13 stupňů. Pokračuje tak trend extrémně teplé a hlavně suché zimy. Závějí sněhu se hned tak nedočkají ani horská střediska, ani silničáři. Meteoroložka Taťána Míková tvrdí, že sněžení by se mohlo na hory vrátit v druhé polovině příštího týdne a zatím nijak vydatné nebude.

Teplé počasí tak bude pokračovat i v příštím týdnu, pak sice přijde mírné ochlazení, ale i tak teploty zůstanou u dlouhodobého průměru. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Podle aktuální předpovědi by po 20. lednu mohly průměrné teploty přes den vystoupat maximálně na tři stupně Celsia a v noci klesnout k minus jednomu stupni. V týdnu od 27. ledna by přes den teplota mohla vystoupat nad tři stupně Celsia a v noci klesnout k minus čtyřem a v týdnu od 3. února přes den bude nejvýše opět kolem tří, ale v noci může teplota klesnout až k minus šest stupňů Celsia. 

V týdnu od 10. února by se podle meteorologů mohly nejvyšší denní teploty pohybovat kolem čtyř a nejnižší noční kolem minus pěti stupňů Celsia. 

Od počátku roku překročily teploty o tři až šest stupňů dlouhodobý průměr. Pro toto roční období činí minus 1,1 stupně Celsia. V předpovědi se rovněž uvádí, že zatímco předchozí týdny byly velmi suché a týdenní úhrny srážek se pohybovaly od jednoho do šesti milimetrů, období od 20. ledna do poloviny února by mělo být z hlediska srážek slabě nadprůměrné. Více srážek lze očekávat zejména v prvním a druhém týdnu, naopak nejsušší týden by měl být třetí, tedy od 3. do 9. února. 

Video Teplo i příští týden
video

Teplo i příští týden

Průměrná teplota pro období od 20. ledna do 16. února se v Česku pohybuje od minus 2,3 do minus 0,1 stupně Celsia. Podle údajů sledovaných od roku 1951 byla nejnižší průměrná teplota v roce 1956, kdy klesla na minus 10,5 stupně. Nejvyšší byla v roce 2002, a to pět stupňů nad nulou. Dlouhodobý výhled nepostihuje všechny možné úchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí, upozorňuje ČHMÚ.