Generika ušetřila miliardy, léčba je díky nim i dostupnější

Praha - České zdravotnictví ušetřilo za deset let díky generickým lékům na nemoc srdce a cév zhruba 50 miliard korun. Levnější kopie léků také stlačily ceny drahých originálů. Léčbu tím pádem dostane víc pacientů. S postupným snižováním cen se navíc uvolnilo i předepisování. Zatímco drahé originály mohli psát jen specialisti, levnější generika mohli začít psát i praktici. Pro pacienty se tak výrazně zvýšila i dostupnost léčby. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF).

„V roce 1999 náklady na léčbu jednoho pacienta některou ze šesti lékových molekul sledovaných ve studii přesáhly 3 600 korun, loni to byla díky rozšíření generik jen necelá tisícikoruna. Jedná se o pokles o 75 procent,“ uvedl výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner k propočtu, který podle něj byl poprvé proveden v ČR zpětně. Jako příklad uvedl účinnou látku losartan na vysoký tlak. Před 12 lety stála dávka 23,36 koruny, nyní je cena desetkrát nižší.

V Německu tvoří generika 75 procent trhu, v Česku téměř 60

Studie porovnala náklady průměrné léčby v dané léčebné skupině před deseti lety a dnes a současný počet pacientů. Nebrala v potaz inflaci, která by pokles cen ještě zvýraznila. Zvoleno bylo šest účinných látek na léčení nemocí srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR.

V Česku se ročně spotřebují léky za 60 miliard korun, s DPH a marží je to přes 80 miliard. Pojišťovny hradí 36 miliard, zdravotnictvím za rok proteče kolem 290 miliard korun. Na českém trhu tvoří generika v počtu balení téměř 60 procent, v cenách 30 procent. Například v USA tvoří generika téměř 90 procent, v Německu 75 procent trhu.

LékyGenerikum je ekvivalent léčivého přípravku, kterému vypršela patentová ochrana. Musí být stejně účinný, stejně kvalitní a stejně bezpečný jako původní lék, náklady na jeho vývoj a výzkum jsou ovšem nesrovnatelně nižší, proto je cenově dostupnější a může se jím léčit mnohem větší počet pacientů. Jeho název může být buď generický, nebo může být distribuován s marketingovou podporou a vlastní značkou. Generický lék může vypadat jinak než původní lék, může mít jinou barvu i velikost, Státní ústav pro kontrolu léčiv a jemu obdobné instituce ve všech vyspělých zemích však garantují stejnou bezpečnost, účinnost i kvalitu.

zdroj: ČAFF