Podnikatel, který zpronevěřil miliony z Unipetrolu, podal ústavní stížnost

Praha - Miliardář Tomáš Malina, který zpronevěřil z Unipetrolu více než 100 milionů korun, podal ústavní stížnost. Bývalý obchodní partner Tomáše Pitra chce zrušit rozhodnutí obecných soudů. Pražský vrchní soud mu loni v březnu potvrdil pětiletý trest. Malina sice podal dovolání, ale neuspěl. Od začátku června je ve vězení.

Malina podle soudkyně Hany Pecové nezaplatil faktury za pohonné hmoty od firmy Unipetrol za více než 101 milionů korun. Palivo pak prodal a ze zisku nakoupil akcie jisté firmy z Ruska. „Zpronevěřil výtěžek a dělal vše pro to, aby nic neuhradil,“ uvedla dříve soudkyně. Když společnost zjistila, že obžalovaný použil peníze na něco jiného, než zaplacení faktur, dostal podnikatel podle soudkyně nabídku smíru. Uzavřené dohody prý nedodržel.

Odsouzený podnikatel se hájil tím, že nemovitosti, kterými ručil, se staly neprodejnými. Podle jeho advokáta Daniela Tetzeliho nemovitosti, které měl Unipetrol v zástavě, převyšovaly pohledávku a případ je podle něj spíše obchodním sporem. Podle Pecové si musel být Malina ale vědom faktu, že pokud se nebude snažit o dohodu s obchodním partnerem, povede to k insolvenci a v té se často zpeněžují záruky nižšími částkami.

Malina je spojován s podnikateli Tomášem Pitrem i Františkem Mrázkem

Na Malinovu kauzu média upozorňovala hlavně v souvislosti s rozhodnutím tehdejšího prezidenta Václava Klause, který podnikateli ze zdravotních důvodů odložil nástup do vězení. Za své rozhodnutí čelil bývalý prezident kritice. Tomáš Malina měl z rozhodnutí Městského soudu v Praze nastoupit šestiletý trest vězení, Pražský vrchní soud mu ale trest zmírnil na pět let. Podnikatel navíc musel zaplatit škodu 69 milionů korun. Média také v minulosti upozorňovala na Malinovy vazby na zavražděného podnikatele Františka Mrázka a dalšího kontroverzního byznysmena Tomáše Pitra.