Jurečka našel ve smlouvách nesrovnalosti za desítky milionů

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhalil při prověrce tendrů a smluv po nástupu do úřadu nesrovnalosti v řádu milionů až desítek milionů korun. Jednalo se podle něj například o smlouvy týkající se marketingu. Řekl to dnes v diskusním pořadu televize Prima Partie. Podrobnosti chce zveřejnit v příštím týdnu, zároveň se rozhodne, zda zjištění předá policii. Auditem v těchto dnech na základě koaliční smlouvy procházejí postupně všechna ministerstva.

Jurečka na začátku týdne oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje 500 tisíc korun. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám a teprve podle nich chce rozhodnou o dalším postupu. „Jsou tam některá výběrová řízení na věci, která bych osobně v životě nezadal. Začíná to drobnými smlouvami na podporu marketingu v řádu několika milionů korun a dostáváme se až k věcem, které jsou v řádu desítek milionů korun,“ dodal.

Jurečka zvažuje, zda zjištění předá policii

Problematické smlouvy podle Jurečky pocházejí ze starší doby než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana, na některé podle něj v minulosti upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad a byla za ně uložena pokuta ministerstvu zemědělství. Namátkou šlo o zakázky v IT, právní či marketingové služby. Řešit chce také, zda zjištění předat policii, více chce sdělit v průběhu týdne. 

Auditem mají na základě koaliční smlouvy projít všechny resorty. Kontroly prověří i počínání Rusnokových a Nečasových ministrů a jejich lidí. Kolik budou stát, zatím členové nynější vlády neodhadli. (Více ZDE)


Jurečka bude hledat peníze pro Pozemkový úřad

Jurečka v příštím týdnu také plánuje hledat rozpočtové prostředky, které by dodatečně přidělil Pozemkovému úřadu na odbavování agendy související s církevními restitucemi. „Pokusíme se najít v rámci rozpočtu ministerstva zemědělství finanční prostředky, abychom tam mohli navýšit počet lidí,“ řekl Jurečka. Není to ale podle něj pouze otázka církevních restitucí, ale toho, aby celý úřad dobře fungoval poté, co se v loňském roce sloučil s Pozemkovým fondem a bylo propuštěno zhruba 400 lidí. Další důležitou agendou jsou podle něj takzvané pozemkové úpravy.

Novou vládou hýbe otázka lustrací

Lidovci také v pátek pohrozili odchodem z koalice, pokud ve sněmovně projde do druhého čtení návrh komunistů na zrušení lustrací. Lidovci chtějí, aby se ve sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě před hlasováním o důvěře nové koaliční vládě, které proběhne 18. února. Podle Jurečky by se předsedové koaličních stran měli kvůli společnému postupu při sněmovním hlasování o lustracích sejít na začátku týdne. Jurečka se také nadávno pro ČT24 vyjádřil k připravovanému zákonu o státní službě. Podle něj by měl zákon vyžadovat lustrační osvědčení i pro ministry a jejich náměstky (více ZDE).